„Bătrâna doamnă”, pas spre sferturile Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manșa tur

Sport 22 Februarie 2017 / 23:39 677 accesări

Manşa tur a optimilor de finală din Liga Campionilor la fotbal s-a încheiat miercuri seară, la Porto şi Sevilla. În cele două confruntări nu am mai asistat la “ploaia” de goluri de marţi seară, când s-a marcat de 14 ori, fiind înregistrate doar cinci reuşite, care au dus la o victorie a oaspeţilor şi un succes al gazdelor.

La Porto, Juventus Torino a profitat de omul în plus de care a beneficiat din minutul 27, după eliminarea lui Alex Telles, care a primit două cartonaşe galbene într-un interval de... 73 de secunde, „bătrâna doamnă” rezolvând problema învingătoarei în repriza a doua prin golurile înscrise de două rezerve.

FC Sevilla a învins-o pe Leicester City, la capătul unui meci în care portarul Kasper Schmeichel a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Correa, în minutul 14, iar campioana Angliei se mulţumeşte şi cu un 1-0 în retur pentru a se califica în sferturile de finală ale UCL.

Rezultatele partidelor disputate miercuri seară: FC Porto - Juventus Torino 0-2 (Pjaca 72, Dani Alves 74) și FC Sevilla - Leicester City 2-1 (Sarabia 25, Correa 62 / Vardy 73). Întâlnirile retur se vor disputa la 14 martie.

Celelalte rezultate din manşa tur a optimilor de finală: Bayern Munchen - Arsenal Londra 5-1 (Robben 11, Lewandowski 53, Thiago Alcántara 56, 63, T. Müller 88 / Alexis Sánchez 30) și Real Madrid - SSC Napoli 3-1 (Benzema 18, Kroos 49, Casemiro 54 / Insigne 8). Meciurile retur vor avea loc la 7 martie.

Paris Saint-Germain - FC Barcelona 4-0 (Di María 18, 55, Draxler 40, Cavani 71) şi Benfica Lisabona - Borussia Dortmund 1-0 (Mitroglou 48). Returul este programat la 8 martie.

Manchester City - AS Monaco 5-3 (Sterling 26, Kun Agüero 58, 72, Stones 78, Sané 82 / Falcao 32, 62, Mbappé 40) și Bayer Leverkusen - Atletico Madrid 2-4 (Bellarabi 48, Savić 68-autogol / Saúl Ñíguez 17, Griezmann 25, Gameiro 59-pen., F. Torres 86). Returul se va disputa la 15 martie.