Chițu decide succesul Viitorului în fața Chiajnei

Fotbal / Liga 1: FC VIITORUL - CONCORDIA CHIAJNA 2-1

Sport 12 Septembrie 2016 / 20:01 564 accesări
Aurelian Chițu a marcat cinci goluri în acest campionat

FC Viitorul a susținut luni seară, pe terenul central din cadrul bazei sportive a Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, meciul împotriva Concordiei Chiajna din etapa a 7-a a Ligii 1. Considerată ca favorită certă înaintea partidei, formația constănțeană și-a confirmat acest statut și a obținut victoria cu scorul de 2-1. Golurile gazdelor au fost marcate de golgeterul echipei, Aurelian Chițu, care a punctat prin șuturi cu stângul de la circa 12 metri lateral dreapta, în urma unor pase primite de la Gabi Iancu, respectiv de la debutantul Alexandru Stoica. La ambele sale reușite, din minutele 46 (secunda 18 a reprizei secunde!) și 72, Chițu a trimis balonul în vinclul porții apărate de Bălgrădean! Pentru oaspeți a înscris Pena, în minutul 90, cu o lovitură de cap, același jucător ratând o nesperată egalare peste doar un minut!

Au evoluat pentru FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Benzar, Țîru, Brandan, Boli - R. Marin, Carp (58 D. Nedelcu), Purece (79 S. Rădoi) - Fl. Coman (66 Al. Stoica), G. Iancu, A. Chițu.

ÎN LIGA 1, VICECAMPIOANA A ÎNVINS CAMPIOANA

Derby-ul etapei a 7-a, desfășurat duminică seară pe Arena Națională din Capitală, le-a revenit gazdelor de la FC Steaua București, care au dispus cu 1-0 de campioana Astra Giurgiu. Golul vicecampionilor a fost marcat de un... fost jucător al campioanei, brazilianul Boldrin, care a transformat o lovitură liberă în minutul 45+1. Junior Morais a fost eliminat în minutul 89, după un fault la Adrian Popa. Tot duminică, FC Botoșani a confirmat forma excelentă în care se află, iar după victoria de la Iași a urcat pe locul 2 al clasamentului! Rezultatele etapei: Gaz Metan Mediaș - Pandurii Tîrgu Jiu 1-3 (Llullaku 21-penalty / Țucudean 34, 43, Mrzljak 90+4); CS Voluntari - ACS Poli Timișoara 4-1 (L. Marinescu 20, Popadiuc 41, Fl. Cernat 74-penalty, 85 / Pedro Henrique Almeida 72); CFR Cluj - CS Universitatea Craiova 0-0; CSMS Iași - FC Botoșani 0-1 (I. Fulop 19); FC Steaua București - Astra Giurgiu 1-0 (Boldrin 45+1); FC Viitorul - Concordia Chiajna 2-1 (A. Chițu 46, 72 / Pena 90). Meciul ASA Tîrgu Mureș - Dinamo București este programat luni seară, de la ora 20.30.