Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator în campionat din istoria clubului Real Madrid

Fotbal / CR 7 a fost „CR 5” în meciul cu Espanyol Barcelona

Sport 14 Septembrie 2015 / 00:00 663 accesări

Internaţionalul portughez Cristiano Ronaldo a devenit sâmbătă cel mai bun marcator din istoria clubului Real Madrid în campionatul Spaniei, cu 231 de reuşite. El a depăşit recordul de 228 de goluri ce îi aparţinea lui Raul după ce a marcat de cinci ori, în minutele 7, 17 (din penalty), 20, 61 şi 81. Pentru madrileni, în meciul din deplasare cu Espanyol Barcelona, a înscris şi Benzema, în minutul 28, scorul final fiind de 6-0 în favoarea madrilenilor. Impresionant este faptul că Ronaldo a înscris cele 231 de goluri în doar 203 partide, având o medie de 1,14 goluri pe meci!

Cristiano Ronaldo a reușit primele sale goluri din acest sezon într-un meci oficial, pe „Cornella El Prat“, în etapa a treia din La Liga, după ce nu marcase în ultimele opt partide în care fusese pe teren, amicale și oficiale, la club sau la națională! Portughezul este acum al patrulea golgheter din istoria campionatului Spaniei, după Messi 285, Zarra 251 și Hugo Sanchez 234. În Catalunya, Ronaldo a reușit cel de-al 32-lea hat-trick al carierei sale în Spania, cel mai rapid personal, în 13 minute, și astfel l-a egalat pe Messi în fruntea acestui top. În 2015, CR 7 a reușit șase hattrick-uri, pentru Real Madrid și Portugalia. Altfel, cu cele cinci goluri marcate sâmbătă a ajuns la un total de 315 în cele mai puternice cinci campionate europene (84 a marcat în Anglia), fiind pe locul 4 în această ierarhie, după Jimmy Greaves 366, Gerd Muller 365 și Steve Bloomer 317.