FC Viitorul s-a calificat în optimile Cupei României

Fotbal / Cupa României: CS BALOTEŞTI - FC VIITORUL 0-4

Sport 27 Octombrie 2016 / 21:35 760 accesări

Mijlocaşul Alexandru Cicâldău nu a marcat, însă a oferit două pase decisive

Aflată pe podiumul Ligii 1, FC Viitorul a confirmat faptul că trece printr-o perioadă foarte bună şi în Cupa României, calificându-se fără probleme în optimile competiţiei, după ce a învins clar joi, într-o partidă disputată pe stadionul central din cadrul bazei sportive a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, pe CS Baloteşti, scor 4-0 (3-0), în “şaisprezecimi”. Partida ar fi trebuit să se joace la Baloteşti, dar ilfovenii nu dispun de instalaţie de nocturnă, astfel că au acceptat să vină la Ovidiu. Managerul tehnic al grupării de pe litoral a început partida cu o formulă de echipă total diferită faţă de cea folosită în victoria cu CFR Cluj, din ultima etapă a turului campionatului. Astfel, pe lângă jucătorii mai puţin utilizaţi în ultimele etape, în teren şi-a făcut apariţia mulţi tineri de la formaţia secundă. Conştienţi că au şansa de a arăta că merită un loc în lotul echipei mari, aceştia au avut o prestaţie bună, în special în prima repriză, însă golurile au venit tot de la fotbaliştii experimentaţi. Scorul a fost deschis de Hodorogea, în min. 15, fundaşul central reluând cu capul din centrul careului, după o pasă venită de la Cicâldău. Diferenţa s-a mărit în min. 23, după o eroare uriaşă a portarului formaţiei din Liga a II-a, care a greşit o preluare simplă, iar Nimely a trimis în plasă din 8 metri. Acelaşi Nimely a mai înscris o dată până la pauză, în min. 34, reluând din întoarcere, de la 10 metri, fără speranţe pentru Fulga. În repriza secundă, elevii lui Hagi s-au relaxat şi nu au mai înscris decât o dată, prin Vînă, în min. 78, cu un şut de la distanţă. “Ne-am îndeplinit obiectivul. A ieşit un meci frumos, era un test pentru jucătorii tineri, iar cu ajutorul celor păstraţi de la echipa mare, a ieşit bine. Le-am dat şi lor o şansă, să-i văd, să le dau încredere şi curaj. Ne propunem să luptăm pentru a câştiga fiecare meci şi vom vedea cât de sus vom ajunge”, a spus Hagi la final

Au evoluat echipele - CS Baloteşti (antrenor Cornel Nica): Fulga - Dedu, Marciuc, Flămânzeanu, N. Filip (57 Mirescu) - Antoche, N. Ion - Cl. Herea (Bakalli), I. Sandu, V. Andrei – Bâtfoi (75 Stănescu); Viitorul (antrenor Gheorghe Hagi): Buzbuchi - S. Rădoi, Hodorogea, Carp, Mitache – Neniţă (63 Kilyen), B. Vasile, Purece (68 Cioablă) - Vînă, Nimely (46 Cruceru), Cicâldău.