Peste 400 de ciclişti au participat la Beach Race XCO, pe plaja din Corbu

Sport 26 Aprilie 2015 / 16:36 364 accesări

Peste 400 de rutieri din România şi din străinătate au participat, ieri, pe plaja sălbatică din Corbu, la Beach Race XCO, singurul concurs de ciclism MTB din Europa care se desfăşoară pe nisip, se arată într-un comunicat. La evenimentul internațional, supervizat de Comisarul Internațional al Uniunii Cicliste Internaționale, Birkeland Bjorn, au participat și două echipe naționale: Republica Moldova și Bulgaria. Evenimentul Beach Race XCO face parte dintr-o strategie mai amplă de promovare a litoralului românesc la nivel internațional, prin sport, alături de Maratonul Nisipului, care a avut loc la sfârșitul lunii trecute, în stațiunea Mamaia. Competiția sportivă, acreditată de Uniunea Ciclistă Internațională, s-a adresat atât riderilor profesioniști, cât și celor amatori, și s-a desfășurat pe o distanță 20 kilometri, respectiv 40 kilometri. Cursa Elite (UCI) la 40 de kilometri a fost câștigată de Marius Petrache, de la Clubul Bikexpert Racing Team. Locul secund a fost ocupat de colegul său de echipă, Alexandru Stancu, iar locul al treilea de Leonard Barbu de la CS Torpedo Zărnești. La categoria Juniori UCI, de 40 de kilometri, cursa a fost câștigată de Pavel Mihai. Pe locul al doilea s-a clasat Munteanu Ion, iar podiumul a fost completat de Sebastian Lăzărică.