Problemele financiare i-au „răpus“ pe baschetbaliștii de la Energia Tg. Jiu!

Optimi de finală în FIBA Europe Cup

Sport 25 Februarie 2016 / 15:11 450 accesări
Antrenorul Hristu Șapera a ales un moment nefericit să preia Energia Tg. Jiu

Deși ar fi avut posibilitatea să treacă lejer de adversara sa din optimile de finală ale FIBA Europe Cup, formația masculină de baschet Energia Tg. Jiu se vede pusă în situația de a-și lua adio de la competiția europeană din cauze extrasportive, mai exact cele financiare! Cu salariile restante de câteva luni, Eziukwu și Guțoaia au refuzat să mai facă deplasarea în Ucraina, iar Energia s-a prezentat la meci cu numai nouă jucători. Care nu au făcut față echipei ucrainene, deși echipa noastră a avut obișnuita revenire din repriza a doua, când s-a apropiat la numai cinci puncte de Khimik. Rezervele gazdelor au făcut diferența și meciul s-a încheiat cu victoria echipei gazdă: BC Khimik Yuzhny - Energia Tg. Jiu 71-60. Un alt treilea meci, decisiv, se va juca la 2 martie, la Pitești, dar este greu de crezut că situația financiară a echipei noastre se va îmbunătăți radical în numai o săptămână, așa că echipa ucraineană este mare favorită la calificarea în sferturi!

Celelalte rezultate din optimile FIBA Europe Cup: Antwerp Giants - ASVEL Lyon 88-78 (74-67 în tur); Enisey - Turk Telecom 75-68 (96-95 în tur); BC Khimik - Energia Tg. Jiu 71-60 (71-77 în tur); BC Juventus - Cibona Zagreb 78-83 (returul se joacă la 2 martie); Petrolina AEK Larnaca - Fraport Skyliners 44-56 (60-83 în tur); Royal Hali Gaziantep - Openjobmetis Varese 76-60 (81-82 în tur); Telenet Oostende - Elan Chalon 91-80 (71-84 în tur); Ventspils - Maccabi Rand Media 73-75 (returul se joacă la 28 februarie). Partidele decisive se vor juca la 2 martie în cele trei dispute în care scorul este 1-1.