Revenire de senzație pentru baschetbaliștii de la Energia Tg. Jiu

Etapa a doua din FIBA Europe Cup

Sport 07 Ianuarie 2016 / 15:41 455 accesări
Lamont Mack a fost cel mai bun jucător al echipei gazdă

Echipa de baschet masculin Energia Tg. Jiu a învins, miercuri seară, la Pitești, formația franceză STB Le Havre, cu scorul de 78-68 (26-38), în cea de-a doua partidă din grupa S, contând pentru Top 32 a FIBA Europe Cup. Principalii marcatori ai meciului au fost Mack 19p, Troupe 17p, Diggs 15p, Guțoaia 12p, pentru Energia, respectiv Vassallo 30p, pentru STB. Oltenii au avut o repriză secundă de excepție, după ce - în sfertul al doilea - au fost conduși cu 22p diferență (11-33), reușind să câștige la o diferență de 10p! În primul meci din această fază a competiției, Energia Târgu Jiu a fost învinsă, în deplasare, de croații de la Cibona Zagreb, în prelungiri, cu scorul de 93-88.

Programul echipei din Tg. Jiu este următorul: cu BC Pieno Zvaigždės (13 ianuarie, în deplasare), cu Cibona (20 ianuarie, pe teren propriu), cu Le Havre (27 ianuarie, în deplasare) și cu BC Pieno Zvaigždės (3 februarie, pe teren propriu).

În faza Top 32, 16-imile de finală ale competiției, sunt opt grupe a câte patru echipe, din care primele două clasate se vor califica în optimile de finală, programate în sistem eliminatoriu „cel mai bun din trei meciuri”. Apoi vor urma sferturile de finală, tot în trei meciuri, și Turneul Final Four. În sezonul 2014-2015, Energia Tg. Jiu s-a calificat în premieră la Turneul Final Four al FIBA Eurochallenge, competiție înlocuită acum de FIBA Europe Cup, ocupând locul 3.