SSC Farul - Portul 3-0, a 21-a victorie consecutivă în Liga a IV-a la fotbal

Sport 19 Martie 2017 / 17:15 5160 accesări

Dorel Zaharia înscrie cu capul primul gol al partidei SSC Farul - Portul 3-0

Duminică, pe terenul ITC din Complexul Badea Cîrțan, a avut loc derby-ul constănțean din Liga a IV-a la fotbal, disputa dintre SSC Farul și Portul contând pentru etapa a 21-a. SSC Farul Constanța și-a confirmat încă o dată superioritatea evidentă din actualul sezon și a reușit să rămână cu punctaj maxim, în urma unei victorii obținute mai greu decât o arată scorul final, 3-0. Gazdele au deschis scorul după numai opt minute, prin Dorel Zaharia, care a fructificat cu o splendidă lovitură de cap centrarea lui Alexandru Grigoraș, de pe partea dreaptă. În ciuda dominării teritoriale, SSC Farul nu a mai pus în pericol poarta lui Geangoș, iar portuarii au ținut destul de bine piept unor adversari mai experimentați. Din păcate, în urma unei „dispute” mai neortodoxe cu Ionuț Florea, pe care mai întâi l-a faultat el, apoi a faristul s-a „revanșat”, Andrei Malancă a văzut cartonașul roșu direct în minutul 45+1, pentru că l-a înjurat pe arbitrul Cătălin Toader. În superioritate numerică, SSC Farul a controlat foarte bine repriza secundă, în care a mai punctat de două ori, prin Cătălin Mazilu, în minutul 55, și Ergut Asan, în minutul 73. De remarcat că Portul a avut două bare după pauză, la șuturile lui Elisei și Anghel!

„A fost a 21-a victorie consecutivă pentru noi și sunt mulțumit, însă mai e mult de lucru până când echipa va juca așa cum trebuie să joace și cum ne dorim noi să joace. Ne bucurăm că suporterii au fost iarăși lângă noi, la fel cum se întâmplă încă de la startul acestui campionat”, a declarat Ion Barbu, antrenor principal la SSC Farul.

Să mai spunem că lovitura de start a meciului a fost dată de o fostă glorie a FC Farul Constanța, Dumitru Nistor, și că în pauză a avut loc tragerea la sorți a tombolei organizate de clubul gazdă, premiile fiind obiecte promoționale cu sigla SSC Farul (tricou, fular, fanion). De asemenea, în minutul 26 jocul a fost întrerupt pentru un scurt moment de reculegere în memoria lui Ciprian Dincă (zis Cipa), un suporter farist decedat prematur, la numai 26 de ani...

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina, director tehnic Viorel Farcaș): Vl. Neagu - I. Florea (74 Meleandră), Fl. Pătrașcu, Bumbac, D. Popa - Al. Grigoraș, Ochia (46 E. Asan), E. Abibula (70 Măgureanu), R. Neagoe - Șicu, Dorel Zaharia (46 Mazilu).

Portul Constanța (antrenori Doru Lupu și Gabriel Dinică, director tehnic Gheorghe Nedu): Geangoș - Geambașu (86 M. Dincă), F. Abibula, Giurgiu, M. Lazăr - Elisei - P. Anghel (88 I. Nicu), E. Gheorghe (78 M. Ursoi), Malancă, Al. Rotaru (85 G. Bălan) - A. Stoian.

Iată rezultatele înregistrate în etapa a 21-a din Liga a IV-a:

Gloria Albești - Victoria Mihai Viteazu 3-2 (la juniori: 3-0)

Viitorul Fântânele - CSO Ovidiu 6-0 (la juniori: 8-1)

CS Mihail Kogălniceanu - Farul Tuzla 3-1 (la juniori: 12-0)

Voința Valu lui Traian - Știința Poarta Albă 2-1 (la juniori: 8-5)

Unirea Topraisar - Gloria Băneasa 1-3 (la juniori: 2-0)

CS Eforie - Avântul Comana 5-0 (la juniori: 2-1)

CS Agigea - Sparta Techirghiol 3-2 (la juniori: 4-2)

CS Năvodari - CFR Constanța 8-1 (la juniori: 10-0)

SSC Farul Constanța - Portul Constanța 3-0 (la juniori: 1-0)

Clasament seniori: 1. SSC Farul 63p (golaveraj 82-7); 2. CS Năvodari 54p (82-23); 3. Viitorul Fântânele 50p (75-28).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 58p (golaveraj 192-32); 2. Portul Constanța 55p (104-23); 3. Viitorul Fântânele 49p (98-40).

Începe returul în Liga a V-a și în Liga a VI-a la fotbal

Rezultatele celor opt restanțe din Liga a V-a și Liga a VI-a la fotbal

Duminică vor fi recuperate opt restanțe din Liga a V-a și Liga a VI-a la fotbal

Competițiile județene de fotbal se reiau pe 11 și 12 martie

Axiopolis Sport II Cernavodă și Inter Ion Corvin sunt lideri la jumătatea campionatului