SSC Farul a obținut a 31-a victorie în 32 de etape

Etapă intermediară în Liga a IV-a la fotbal

Sport 23 Mai 2017 / 21:22 2931 accesări

Jucătorii de la SSC Farul Constanța au făcut o bună repetiție înaintea barajului de promovare în Liga a 3-a

Marți după-amiază, pe terenul ITC din Complexul Badea Cîrțan s-a jucat o partidă contând pentru etapa intermediară din Liga a IV-a la fotbal, a 32-a a campionatului. Într-un derby de clasament, pentru că a opus ocupantele locurilor 1 și 4, SSC Farul Constanța a dispus de CS Agigea cu scorul de 5-2 (4-1). A fost un meci plăcut ochiului și desfășurat într-o atmosferă de fair-play, chiar dacă au mai existat și proteste la adresa arbitrajului, și câteva intrări mai dure, și unele ciondăneli între jucători.

SSC Farul s-a impus pe merit și a părut să fi obținut victoria fără să forțeze, liderul având ca principale obiective omogenizarea unei formule de echipă cu care să abordeze barajul de promovare în Liga a 3-a și... evitarea accidentărilor. Pe lângă cele șapte goluri, marcate de Alexandru Grigoraș (minutele 11 și 24), Ionuț Măgureanu (minutul 29), Ionuț Florea (minutul 43) și Dorel Zaharia (minutul 52), respectiv Dragoș Forminte (minutul 20) și Bogdan Drăghici (minutul 80), au mai fost multe ratări singuri cu portarul, bare și un penalty apărat de Vladimir Neagu, la execuția lui Drăghici, același jucător de la Agigea înscriind pe recuperare golul de 5-2.

„A fost un joc normal, de campionat, contra unei echipe bune, însă victoria noastră este fără dubii, este meritată, iar scorul putea să fie chiar mai mare. S-a văzut din nou diferența clară de valoare dintre noi și restul echipelor din Liga a IV-a. Suntem mulțumiți de evoluția băieților, chiar dacă starea terenului ne mai încurcă puțin. Atunci când jucăm pe terenuri de calitate bună, învingem, fără prea mari probleme. Echipa joacă bine, e în formă și marcăm goluri pe bandă rulantă”, a declarat Gheorghe Mina, antrenor secund la SSC Farul.

Să mai spunem că lovitura de start simbolică a meciului a fost dată de o fostă glorie a FC Farul Constanța, Florea Bălosu, fostul fundaș central din perioada anilor 70-80.

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina, director tehnic Viorel Farcaș): Vl. Neagu - Răvoiu, Fl. Pătrașcu, Bumbac - Nițescu, I. Florea, Suciu (59 E. Abibula), Măgureanu (64 Țăranu), Șicu (76 Dimofte) - Al. Grigoraș, Dorel Zaharia (76 E. Asan).

CS Agigea (antrenor Marius-Daniel Niță): Resmeriță - M. Lupu, Tudorache, Țarălungă (73 I. Manea), I. Ivan - Bolojan, Purcărea, Boghițoi, Forminte (70 Burghelia) - Ad. Radu, Drăghici.

Au arbitrat Eduard Ioniță (la centru), Marian Cioiu și Claudiu Antoci. Observator AJF: Costel Costin.

Rezultatele etapei a 32-a:

CS Eforie - CS Năvodari 0-1 (la juniori: 0-4)

Voința Valu lui Traian - CSO Ovidiu 1-3 (la juniori: 6-2)

Unirea Topraisar - Viitorul Fântânele 0-3 (la juniori: 5-2)

Gloria Băneasa - Farul Tuzla 5-3 (la juniori: 13-2)

Știința Poarta Albă - Portul Constanța 1-0 (la juniori: 0-10)

Victoria Mihai Viteazu - Avântul Comana 6-1 (la juniori: 5-2)

CS Mihail Kogălniceanu - CFR Constanța 4-0 (la juniori: 3-0)

Gloria Albești - Sparta Techirghiol 0-2 (la juniori: 2-2)

SSC Farul Constanța - CS Agigea 5-2 (la juniori: 5-1)

Clasament seniori: 1. SSC Farul 93p (golaveraj 130-13); 2. Viitorul Fântânele 79p (123-36); 3. CS Năvodari 72p (116-38); ... 16. Unirea Topraisar 24p; 17. Voința Valu lui Traian 20p; 18. CFR Constanța 19p.

Clasament juniori: 1. Portul Constanța 88p (golaveraj 182-30); 2. CS Năvodari 85p (240-49); 3. Viitorul Fântânele 71p (139-64).

MIERCURI, ETAPĂ INTERMEDIARĂ ÎN LIGA A V-A LA FOTBAL

Miercuri, de la ora 18.00, este programată etapa a 27-a din Liga a V-a la fotbal. Iată meciurile:

Viitorul Pecineaga - Viitorul Cobadin

Voința Săcele - CS Murfatlar

Recolta Nicolae Bălcescu - Viitorul Târgușor (se joacă la Dorobanțu)

Castelanii Castelu - Sport Prim Oltina (se joacă la Nisipari)

AS Carvăn - Speranța Nisipari

Victoria Cumpăna - CS II Agigea

Voința Siminoc - Litoral Corbu (se joacă la Murfatlar)

Atletic 2 Mai - Dacia Mircea Vodă

Clasament: 1. Carvăn 63p/24j - PROMOVATĂ; 2. Corbu 51p/26j; 3. Agigea II 49p/26j.

SSC Farul va juca barajul de promovare în Liga a 3-a pe stadionul de rugby „Mihail Naca”