Victorie clară pentru baschetbaliștii de la Energia

Optimi de finală în FIBA Europe Cup

Sport 18 Februarie 2016 / 15:49 414 accesări
Callistus Eziukwu a făcut un meci foarte bun pentru Energia

Într-un meci disputat miercuri seară, la Pitești, formația de baschet masculin Energia Tg. Jiu s-a impus în fața ucrainenilor de la BC Khimik Yuzhny, în turul optimilor de finală ale FIBA Europe Cup, cu scorul de 77-71. Ca de obicei, gorjenii au început mai slab partida și oaspeții conduceau la pauză cu 37-29. Energia a revenit puternic în repriza secundă (tot ca de obicei!) și a obținut o victorie clară, făcând un pas mare spre calificarea în sferturi. Cei mai buni jucători ai gazdelor au fost Jamar Diggs, cu 20 de puncte și patru pase decisive, și Callistus Eziukwu, cu 19p și 12 recuperări. Returul se va juca la 24 februarie, în Ucraina, retur pe care-l poate câștiga Energia, dacă va avea un program mai lejer (acum a jucat meciul din FIBA Europe Cup la două zile distanță de partida jucată cu Dinamo București, în Cupa României). În caz că va câștiga BC Khimik, atunci se va juca o partidă decisivă, în România, la 2 martie. Energia Tg. Jiu este prezentă, din nou, în fazele superioare ale competiției, după ce în ediția din anul trecut a ocupat poziția a treia în turneul final, jucat în Turcia, la Trabzon.

Rezultatele din optimile FIBA Europe Cup: ASVEL - Antwerp Giants 67-74; Elan Chalon - Telenet Oostende 84-71; Openjobmetis Varese - Royal Hali Gaziantep 82-81; Energia Tg.Jiu - BC Khimik 77-71; Fraport Skyliners - Petrolina AEK Larnaca 83-60; Turk Telecom - Enisey 95-96; Ventspils - Maccabi Rand Media (se joacă la 21 februarie); BC Juventus - Cibona Zagreb (se joacă la 24 februarie).

Înfrângerea care a adus primul loc pentru Energia!