11 medalii pentru luptătorii constănţeni la CN de cadeţi

Sport 02 Aprilie 2014 / 00:00 781 accesări

La Iaşi a avut loc, la sfârşitul săptămânii trecute, faza finală a Campionatelor Naţionale de lupte pentru cadeţi (sportivi născuţi între 1997 şi 1999), feminin şi masculin - la stilul libere, respectiv masculin - la stilul greco-romane. La fiecare categorie de greutate au participat câte 16 sportivi, calificaţi în urma celor două turnee preliminare anterioare. Judeţul Constanţa a fost reprezentat de 15 sportivi, legitimaţi la cinci cluburi: LPS “Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin) a participat cu patru sportivi, CSŞ Medgidia (antrenor Daniel Toader) cu doi, CS Farul Constanţa (antrenori Vasile Duşu şi Gheorghe Grigore) cu cinci, CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea şi Cornel Trucmel) cu doi, iar ACS Aurora 23 August Constanţa (antrenori Gheorghe Ciupercă şi Aurelian Marin) cu doi luptători.

Delegaţia constănţeană a reuşit să cucerească 11 medalii, dintre care două de aur. Ca şi anul trecut, Marius Marin, de la 23 August, a devenit iarăşi campion naţional la lupte libere, categoria 76 kg. Marius este fiul antrenorului Aurelian Marin, fost luptător la Hidrotehnica Constanţa, la rândul său fost medaliat la Campionatele Naţionale. Celălalt campion din Constanţa este Răzvan Arnăutu (CS Farul), la lupte greco-romane, categoria 42 kg.

CSŞ Mangalia a obţinut două medalii la lupte libere, ambele de argint, prin Cristina Pintilie (46 kg) şi George Pîrvu (63 kg). Tot la stilul libere, Aurora a mai avut şi un medaliat cu bronz, pe Sebastian Raicea (85 kg).

LPS “Nicolae Rotaru” a cucerit trei medalii de bronz la stilul greco-romane, prin Cătălin Crăciun (63 kg), Cristian Stoicescu şi Vlăduţ Popa (ambii la 69 kg), în timp ce Florin Gheorghe s-a clasat pe locul 5 la categoria 63 kg. Tot la greco-romane, CS Farul a mai avut trei medaliaţi: George Boantă (54 kg) a ocupat locul 2, iar Florin Tiţa (46 kg) şi Atila Oguhanoglu (85 kg) s-au clasat pe locul 3.