17 constănţeni vor lupta în finala CN şcolare

Sport 08 Mai 2014 / 00:00 509 accesări

La sfârşitul săptămânii trecute a avut loc faza pe zonă a Campionatelor Naţionale şcolare de lupte, competiţie la care participă sportivi născuţi între 1997 şi 1999, legitimaţi la cluburi sportive şcolare sau licee cu program sportiv. În total, 17 sportivi constănţeni au obţinut calificarea pentru faza finală, la ambele stiluri.

Luptătorii de la stilul greco-romane au concurat chiar la Constanţa, în sala de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru”. Clubul organizator a participat cu opt sportivi, iar şapte dintre ei au obţinut calificarea pentru faza finală, acolo unde vor lupta primii trei clasaţi în faza pe zonă, la fiecare categorie. Iulian Popa (categoria 42 kg), Cătălin Crăciun (63 kg) şi Cristian Stoicescu (69 kg) au câştigat categoriile respective, iar Marian Dumitrache (50 kg), Florin Gheorghe (63 kg), Vlăduţ Popa (69 kg) şi Andrei Nicolaescu (100 kg) au ocupat poziţia secundă. Sportivii menţionaţi sunt antrenaţi de Ioan Giuglea şi Valentin Dobrin. CSŞ Medgidia (antrenor Daniel Toader) va trimite la finale doi sportivi dintre cei patru participanţi: Cosmin Logăscu (locul 1 la 54 kg) şi Vlad Ţucă (locul 2 la 58 kg).

La lupte libere, sportivii de la CSŞ Mangalia (antrenor Marian Oancea) au concurat la Bucureşti, iar bilanţul este de opt calificaţi din totalul de nouă care au făcut deplasarea. Andreea Ana (categoria 38 kg), Cristina Pintilie (46 kg), Ana-Maria Predică (52 kg), Ana-Maria Munduc (56 kg) şi Andrei Balaban (100 kg) au câştigat categoriile respective, iar George Pîrvu (42 kg), Dan Pîrvu (50 kg) şi Beniamin Dumitru (54 kg) s-au clasat pe locul 2. Faza finală a competiţiei va avea loc la sfârşitul săptămânii viitoare, în Bucureşti pentru stilul greco-romane, respectiv la Sfîntu Gheorghe pentru stilul libere.