A doua înfrângere pentru HCM

Handbal (m) / Liga Campionilor, etapa a 5-a: HCM CONSTANŢA - CHEKHOVSKIE MEDVEDI 22-28

Sport 16 Noiembrie 2009 / 00:00 961 accesări

HCM Constanţa a pierdut, aseară, scor 22-28, partida susţinută la Buzău, împotriva supercampioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi, într-o confruntare care a contat pentru etapa a 5-a din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal masculin. Deşi a început mai bine jocul şi a condus până la jumătatea primei reprize, uneori şi cu două goluri, HCM a trebuit în final să se recunoască învinsă. Experimentatul antrenor Vladimir Maximov a cerut time-out în min. 16, când HCM conducea cu 8-6, iar acesta a fost momentul în care s-a produs ruptura în jocul formaţiei noastre. Ruşii au revenit, au preluat conducerea cu 10-8 şi au intrat la cabine în avantaj de trei goluri, 14-11. În faţa unei apărări care s-a organizat perfect şi care l-a avut şi pe portarul Grams în zi de graţie, HCM nu a mai găsit deloc soluţii, iar acest lucru a uşurat mult misiunea echipei oaspete. Între min. 31 şi 46, HCM a înscris o singură dată, iar următoarele trei goluri ale formaţiei constănţene au venit doar în urma unor contraatacuri. Al doilea gol din acţiune în repriza a doua pentru echipa pregătită de Zoran Kurtes a fost reuşit de Nicolae, abia în min. 50, atunci când tabela indica deja un avantaj important pentru Medvedi, 23-17. În cele din urmă, oaspeţii s-au impus meritat, cu 28-22, dar pentru HCM calificarea în optimile Ligii Campionilor este încă la îndemână.

Au jucat - HCM (antrenor Zoran Kurtes): Popescu (6 intervenţii), Stănescu (5 intervenţii), Toma 7g (3x7m), Buricea 4g, Nicolae 3g, Csepreghi, Băiceanu şi Sabou - câte 2g; Schuch şi Dimache - câte 1g, Pavlovic, Sadoveac, Mureşan, Vukovic, Adzic; Medvedi (antrenor Vladimir Maximov): Grams (16 intervenţii, 3x7m), Kovalev 7g; Filippov 6g, Shlemenko şi Starykh - câte 4g, Chipurin 3g, Chernoivanov 2g, Rastvortsen şi Skopintsev - câte 1g, V. Ivanov, Dibirov, Aslanylan. Au arbitrat: Nenad Krstic şi Peter Ljubic (ambii din Slovenia). Următorul joc al campioanei României este programat joi, 19 noiembrie, de la ora 18.00, în deplasare, cu Medvedi. Tot ieri, în Grupa A: Montpellier - Pick Szeged 30-23.

DECLARAŢII DUPĂ MECI. Florin Nicolae, jucător HCM: „Diferenţa a făcut-o valoarea foarte bună a ruşilor şi portarul lor, care a făcut un joc foarte bun, ajutat însă şi de greşelile noastre. A fost un meci de luptă, iar noi păstrăm în continuare şanse de calificare. Va trebuie să obţinem şi puncte din deplasare, în special la Szeged“. Eden Hairi, antrenor secund HCM: „Am ratat prea mult. Le mulţumim suporterilor pentru că au fost alături de noi, însă din păcate nu am mai reuşit să le oferim un nou succes“. Vladimir Maximov, antrenor principal Medvedi: „Un meci jucat cu inima, o partidă de luptă. Portarul nostru a fost într-o zi extraordinară. Cosntanţa a ratat foarte mult. În repriza a doua a reuşit doar două goluri în primele 15 minute, iar astfel nu ai cum să câştigi în Liga Campionilor“.