A doua victorie pentru CS Eforie în 2011

Sport 03 Februarie 2011 / 00:00 585 accesări

Echipa de fotbal CS Eforie, clasată pe locul 5 în Liga a III-a, Seria a 2-a, a susţinut ieri, pe teren propriu, al doilea meci de pregătire din acest an. După ce a învins cu 4-0 divizionara secundă FC Farul Constanţa, Eforie a câştigat cu 3-0 (1-0) în faţa Victoriei Amara, formaţie care ocupă locul 2 în Liga a IV-a din judeţul Ialomiţa, prin golurile marcate de Pelican (min. 2), Neacşu (65) şi M. Niţă (73). Echipa gazdă, antrenată de Gabriel Şimu şi Gheorghe Nedu, a utilizat două formule diferite în cele două reprize: David - V. Oprea, Fugaru, Gospodin, Şuta - Pelican, Leonte, Chirilă, Chehaia - Borza, Al. Paraschiv (repriza întâi); Gîndac - M. Manea, Fugaru, Gavriluţă, R. Dragomir - R. Ilie, Purcărea, Potoşca, Al. Roman - M. Niţă, Neacşu (repriza a doua). Faţă de partida cu FC Farul, de la Eforie au lipsit L. Croitoru (menajat din cauza unei uşoare accidentări), Boritz (plecat la munte pentru examenul de schi) şi Drăgoi, jucătorul de la Brăila care nu a fost reţinut în lot.

Astăzi, jucătorii de la CS Eforie vor reveni în cantonamentul de la Pensiunea “Donely”, din Eforie Nord, iar la sfârşitul săptămânii vor mai susţine două meciuri amicale. Sâmbătă, de la ora 10.00, tot pe terenul din Eforie Sud, va întâlni formaţia CS Agigea (locul 2 în Liga a IV-a, Seria Est), care este antrenată chiar de... Marius Daniel Niţă, jucător la Eforie! Duminică, de la ora 11.00, CS Eforie va juca împotriva echipei de juniori mari a Academiei Gheorghe Hagi (antrenor Ştefan Petcu), pe terenul sintetic din Ovidiu.