A patra finală la Madrid Open pentru Halep

Tenis de câmp

Sport 10 Mai 2019 / 18:06 514 accesări
Sursa foto: Facebook Simona Halep FanSpace

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3) s-a calificat, vineri, în finala turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid, turneu dotat cu premii în valoare totală de 7.021.128 de dolari. În semifinale, Halep a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic (locul 18 WTA), cu scorul de 6-2, 6-7 (2/7), 6-0, după două ore de joc. Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 608.700 de euro şi 650 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi un cec în valoare de 1.202.520 de euro şi 1.000 de puncte WTA.

„Mă simt puţin obosită. Meciul a fost intens. După ce am pierdut setul al doilea, m-am liniştit. Sunt foarte motivată când vin aici la Madrid. Nu sunt încă sută la sută, dar sunt tot mai bine. O finală este o finală. Va fi o provocare să câştig acest turneu”, a spus Halep, imediat după meci.

Halep o va întâlni sâmbătă, de la ora 19.30 (în direct la Digi Sport), pe învingătoarea din partida Sloane Stephens (SUA, locul 8 WTA) - Kiki Bertens (Olanda, locul 7 WTA).

Simona Halep va disputa a 35-a finală din carieră şi a patra la Madrid Open, turneu pe care l-a câştigat în 2016 şi 2017. Dacă se va impune în finala de sâmbătă, Halep va reveni, începând de luni, pe primul loc WTA.