A patra înfrângere consecutivă pentru naționala de volei feminin

Jocurile Europene de la Baku

Sport 20 Iunie 2015 / 00:00 844 accesări

Ziua de vineri a fost una plină de nerealizări pentru delegația României participantă la Jocurile Europene de la Baku. În competiția de box, Răzvan Andreiana a fost învins la puncte de azerul Tayfur Aliev (3-0, decizie unanimă) în optimile categoriei 56 kg. Aliev (18 ani) a fost vicecampion european de juniori anul trecut, iar Andreiana a fost campion european de juniori în 2007 și vicecampion mondial de tineret în 2008. Dintre cei șase boxeri deplasați la Baku, România mai are în competiție doi, pe constănțeanul Florentin Niculescu (64 kg) și pe Daniel Costea (+91 kg), ambii ajunși în optimi de finală (supergreul a fost calificat direct în această fază). În optimi, Niculescu îl va avea ca adversar pe bosniacul Adem Fetahovic (19 ani), duminică, de la ora 18,15. La feminin, Melinda Ștefania Pantiș (51 kg) și Ana Roxana Pătrașcu (75 kg) au pierdut vineri meciurile din optimi, celelalte două reprezentante ale țării noastre fiind Ioana Lavinia Mera (60 kg) și Simona Lenuța Sitar (64 kg).

La gimnastică ritmică, Ana Luiza Filiorianu (15 ani) a ocupat locul 18 din 20 de sportive la individual compus. Ea nu a reușit calificarea în niciuna dintre finalele pe obiecte, fiind a 17-a la cerc, a 16-a la minge, a 17-a la măciuci și a 20-a la panglică.

La taekwondo, Claudiu Roșeanu s-a calificat în sferturile de finală ale categoriei +80 kg, după ce l-a învins pe al doilea favorit, germanul Volker Wodzich, cu 7-6. El a fost oprit din drumul spre medalie de către rusul Vladislav Larin, al șaptelea favorit, care s-a impus cu 20-1.

La tir cu arcul, Simona Băncilă a pierdut încă din primul tur eliminatoriu al competiției individuale feminine, 5-6 cu azera Olqa Senyuk.

Naționala de volei feminin a pierdut și a patra partidă jucată în grupă, Turcia reușind un succes fără probleme, cu scorul de 3:0 (25:16, 25:22, 25:19). Echipa noastră va juca duminică ultimul său meci la Baku, de la ora 12,30, contra Italiei.

Naţionala de polo juniori a României s-a clasat locul 11, penultimul, după ce a învins reprezentativa Slovaciei cu 8-7 în meciul de clasament final pentru poziţiile 11-12. Competiţia de polo de la Jocurile Europene a reprezentat şi Campionatul European din acest an rezervat juniorilor.

Pe lângă box și volei feminin, România va mai fi reprezentată în acest weekend la taekwondo, ciclism, tir cu arcul, sărituri în apă, gimnastică ritmică, gimnastică artistică și gimnastică aerobică.

NOU RECORD MONDIAL LA TIR FEMININ

Italianca Petra Zublasing a cucerit medalia de aur în proba de carabină 50 de metri trei poziții din cadrul concursului feminin de tir, impunându-se în finala desfășurată vineri dimineață cu un total de 464,7 puncte, nou record mondial. Campioană mondială la Granada (Spania) în 2014, Zublasing a reușit să o devanseze cu 10,1 puncte pe franțuzoaica Laurence Brize (454,6 puncte), în timp ce bronzul a revenit austriecei Olivia Hofmann (443,2 puncte). Aceasta a fost a treia medalie de aur cucerită de reprezentanții Italiei la Jocurile Europene din capitala Azerbaidjanului.