A patra victorie consecutivă pentru HCM

Handbal (m) / LN-19: HCM Constanţa - Minaur Baia Mare 30-21

Sport 16 Martie 2009 / 00:00 782 accesări

Handbal Club Municipal Constanţa s-a mai apropiat cu încă un pas de titlul naţional după victoria înregistrată sîmbătă, cu 30-21, pe teren propriu, în faţa echipei Minaur Baia Mare, acest succes fiind al patrulea consecutiv în Liga Naţională masculină de handbal. Partida desfăşurată în Sala Sporturilor, în faţa a aproximativ 800 de spectatori, nu a avut istoric, diferenţa de valoare şi experienţă dintre cele două formaţii putîndu-se observa încă din primele minute. Cu mulţi jucători tineri de doar 19-20 de ani, Minaur nu putea emite pretenţii la Constanţa în faţa liderului clasamentului. Echipa pregătită de Petre Avramescu a încercat atît cît a putut să limiteze proporţiile scorului. HCM s-a desprins pe tabelă încă după primele minute, conducînd cu 2-0, 6-2 şi 10-4. Pînă la pauză diferenţa de pe tabela de marcaj a crescut, astfel că HCM-ul a intrat la cabine cu un avantaj de opt goluri, 15-7. Mitanul secund a început tot în nota de dominare a handbaliştilor de la ţărmul mării, problema celor două puncte fiind deja rezolvată. În faţa unui adversar mult inferior, antrenorul Zoran Kurtes a putut trimite în teren întreg lotul aflat pe foaia de joc pentru această întîlnire. Diferenţa maximă de scor s-a înregistrat în min. 50, tabela indicînd 26-13 pentru HCM. În final, handbaliştii constănţeni nu au mai forţat, permiţînd băimărenilor să reducă din handicap, scorul final fiind 30-21. Pentru HCM nu au evoluat Vukovic, Adzic, Timofte, Sadoveac, Schuch, aceştia fiind menajaţi. “A fost un meci foarte uşor, am cîştigat fără probleme. Baia Mare are însă o echipă de viitor dacă rămîne în această formulă. Mai avem un meci uşor, miercuri, la Oradea, apoi începe greul pentru noi. În două săptămîni dacă cîştigăm ce avem, se poate decide campionatul“, a declarat George Bucicea. “A fost un antrenament bun înaintea partidelor grele ce vor urma, cu Reşiţa, Dinamo, Valladolid. Ştiam demult stilul celor de la Baia Mare, joacă foarte bine acasă, agresiv, însă în deplasare nu se bat la fel“, a spus şi interul Florin Nicolae. Au marcat - pentru HCM: Toma 6 goluri, Sabou şi Mureşan - cîte 4g, Nicolae, Popovic şi Hejtmanek - cîte 3g, Pavlovic şi Murtaza - cîte 2g, Buricea, Csepreghi şi Băiceanu - cîte 1g; pentru Minaur: Asoltanei, Buciuman şi Popescu - cîte 4g, Pesic 3g, Gavrilovic 2g, Varady, Babici, Băban şi Rednic - cîte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Medgidia - Dinamo 24-26; CS Piteşti - Bucovina Suceava 26-37; U. Cluj - CSM Oradea 35-21; HC Odorhei - UCM Reşiţa 30-32; Steaua - Ştiinţa Bacău 40-33; Poli Timişoara - Pandurii Tg. Jiu 17-25.

10. CSM Medgidia 19 7 1 11 495-508 15

11. Minaur Baia Mare 19 7 1 11 470-523 15

12. Poli Timişoara 19 5 3 11 481-510 13

13. CS H&V Piteşti 19 1 2 16 471-579 4

14. CSM Oradea 19 2 0 17 517-632 4