A treia victorie pentru Săgeata

Fotbal / Liga 1, etapa a 8-a: SĂGEATA NĂVODARI - CORONA BRAŞOV 1-0

Sport 21 Septembrie 2013 / 00:00 549 accesări

După ce a învins pe Gaz Metan Mediaş şi FC Viitorul, Săgeata Năvodari şi-a trecut în cont al treilea succes în primul eşalon obţinut pe stadionul „Farul” din Constanţa. Vineri seară, Săgeata a dispus, cu 1-0, de Corona Braşov, într-un duel al nou-promovatelor în Liga 1, unicul gol al meciului fiind reuşit, în min. 83, de fundaşul central Mera (titularizat în premieră de antrenorul Tibor Selymes), care a reluat balonul cu capul după o centrare perfectă a lui Vezan. Săgeata a vrut să uite înfrângerea severă din Ghencea, din etapa trecută, 0-5 cu Steaua, sperând să înscrie rapid în duelul cu echipa braşoveană. Însă planurile gazdelor nu s-au materializat, ratările lui Mihai Roman II (min. 29, 58, 61 şi 64) păstrând tabela de marcaj imaculată. Oaspeţii au trecut şi ei pe lângă deschiderea scorului, prin V. Munteanu (min. 54). Iar în final a venit golul mult-aşteptat, Mera aducând trei puncte extrem de importante în contul Săgeţii.

„Au fost două reprize diferite. În prima nu am reuşit să punem presiune, dar în partea a doua a jocului ne-am creat mai multe ocazii pe care le-am ratat prea uşor. Este o victorie extrem de importantă, pentru că era un meci de şase puncte. Suntem în grafic, avem unsprezece puncte şi ne concentrăm să obţinem un rezultat favorabil şi în etapa viitoare, la Cluj-Napoca”, a declarat antrenorul principal al Săgeţii, Tibor Selymes, care a urmărit repriza a doua din tribună, fiind eliminat înaintea pauzei, pentru proteste, de către arbitrul Cătălin Popa.

Au evoluat - Săgeata (antrenor Tibor Selymes): Panagopoulos - Peteleu, Mera, Cr. Munteanu, I. Filip - N’Doye (cpt.), Vezan - Fl. Achim (75 I. Iordache), V. Dinu (81 Tigoianu), A. Florean (59 Sorian) - M. Roman II; Corona (antrenor Ionel Gane): Marc - Martac, Asanovic, Al. Tudose, Arce - Dîlbea (cpt.), Vranjkovic, V. Munteanu (66 Burlacu) - Neacşa (46 Braganca), Sg. Buş, Brata (80 Miranda). Cartonaşe galbene: Fl. Achim, Vezan, I. Filip, N’Doye, I. Iordache / Arce, Dîlbea. Au arbitrat: Cătălin Popa (Piteşti) - Vladimir Urzică (Piatra Neamţ) şi Bogdan Velicu (Bucureşti); rezervă: Marius Marodin (Bucureşti).