Academia Hagi 2000 a câştigat turneul zonal al Ligii Campionilor Lukoil

Sport 17 August 2012 / 00:00 604 accesări

Echipa de Juniori D a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi“ (jucători născuţi în anul 2000) a reuşit să se califice la turneul final al Ligii Campionilor Lukoil după ce a câştigat turneul zonal desfăşurat la Albena (Bulgaria). Ultima fază a competiţiei va avea loc la finalul lunii octombrie, în Antalya (Turcia), şi va reuni toate câştigătoarele turneelor zonale. În ultimul act al competiţiei de la Albena s-au întâlnit Academia Hagi şi FC Avangard - Zhytomyr (Ucraina). Întâlnirea s-a încheiat cu victoria la limită a formaţiei constănţene, scor 1-0 (1-0), unicul gol fiind înscris de Mihael Onişa în min.11. Antrenorul Doru Carali a aliniat următoarea echipă: Comşa (31 Popa) - Ghiţă (40 Antochi), Leca, Ignat, Podoreanu - Bandula (45 Penescu), Gherghiceanu, Oană (49 M. Paniţa) - Sabangeanu, Halep, Onişa (31 Gândac).

PREMIAŢI DE STOICIKOV. După finală a avut loc festivitatea de premiere, care a fost oficiată de fosta glorie a fotbalului bulgar Hristo Stoicikov. Academia Hagi a primit şi două premii speciale. Dimciu Halep a fost desemnat cel mai bun jucător al competiţiei, iar Sebastian Ignat a primit trofeul pentru cel mai bun fundaş al competiţiei. Academia Hagi 2000 a încheiat turneul de la Albena fără să primească vreun gol (golaveraj 13-0) şi a bifat 5 victorii în tot atâtea întâlniri: 1-0 cu Izida Dobrici, 3-0 cu Blagoevgrad şi 6-0 cu FC Farul Constanţa - în faza grupelor, 2-0 cu Spartak Varna - în semifinale şi 1-0 cu FC Avangard - Zhytomyr - în finală.