Academia Hagi 2002, prima în turneul zonal la Memorialul “Gheorghe Ene“

Sport 07 Decembrie 2010 / 00:00 636 accesări

Echipa de juniori a Academiei de fotbal “Gheorghe Hagi“, formată din copii născuţi după 1 ianuarie 2002, a câştigat turneul zonal al Memorialului “Gheorghe Ene“. Competiţia, la care au participat cinci formaţii din Constanţa, Brăila, Galaţi, Bucureşti şi Călăraşi s-a desfăşurat în perioada 4-6 decembrie, la Sala Sporturilor din Techirghiol. Finala competiţiei a avut loc ieri, între Academia Hagi 2002 (antrenor Constantin Fălină) şi Sportul Studenţesc, singurele două formaţii cu punctaj maxim după primele două zile de întreceri. A fost un meci spectaculos, cu multe răsturnări de situaţie, la finalul celor două reprize de câte 20 de minute victoria revenind Academiei Hagi cu scorul de 5-4 (2-1), după ce Sportul a condus în două rânduri, cu 1-0 şi 4-3! Golurile Academiei Hagi au fost reuşite de Luis Munteanu (3) şi Alexi Pitu (2). În urma acestei victorii, Academia Hagi a obţinut calificarea la turneul final al Memorialului “Gheorghe Ene“, care se va desfăşura în perioada 17-19 decembrie. Iată şi lotul de jucători al Academiei Hagi - portari: Bogdan Tudor şi Sabin Stănciulescu; jucători de câmp: Emre Abdul-Veli, Daniel Bîrzu, Darius Grosu, Iulian Bileca, George Dămăşaru, Adrian Ştefan, Constantin Grameni, Alexi Pitu, Tanasis Papazou, Liviu Beleciu, Luis Munteanu, Răzvan Tănasă, Robert Voicu şi Andrei Tenea. În celălalt meci jucat ieri: Atletic Junior Călăraşi - Oţelul Galaţi 0-2. Clasament: 1. Academia Hagi 16p, 2. Sportul Studenţesc 12p, 3. Oţelul Galaţi 8p, 4. Atletic Junior Călăraşi 4p, 5. Star’s Brăila 0p.