Academia Hagi, campioană națională a copiilor de 9 ani!

Minifotbal / Memorialul „Gheorghe Ola”

Sport 18 Decembrie 2015 / 16:53 778 accesări

Vineri, Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” și-a mai adăugat un trofeu în bogatul său palmares, titlul de campioană națională la categoria de vârstă 9 ani! Echipa Academiei Hagi s-a clasat pe primul loc la ediția 2015 a Memorialului „Gheorghe Ola” la minifotbal, competiție rezervată jucătorilor născuți după 1 ianuarie 2006, al cărei turneu final s-a desfășurat la Focșani. Calificați în finală după ce au câștigat Grupa A, micuții fotbaliști antrenați de Mihai Stere s-au impus dramatic în ultimul act al competiției, după executarea loviturilor de departajare! Niciuna dintre cele două finaliste, Academia Hagi și CSM Focșani, nu a reușit să înscrie în timpul celor două reprize a câte 20 minute. Scorul final a fost 3-2 pentru constănțeni, care au marcat prin Ionuț Cercel, David Poturlu și Mihai Radu. Trebuie remarcată prestația portarului Alberto Cimpoeșu, care a parat trei lovituri de departajare! Evident, Cimpoeșu a fost declarat și cel mai valoros portar al turneului final, iar celelalte premii speciale acordate de organizatori au ajuns tot la jucătorii Academiei Hagi: Ionuț Cercel a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului, iar Luca Băsceanu, autor a 4 goluri, a fost golgheterul competiției. Și finala mică s-a decis după lovituri de departajare: LPS Suceava - Luceafărul Cluj 1-1 după timpul regulamentar, 3-0 la penalty-uri.

Din lotul echipei Academiei Hagi (antrenor: Mihai Stere; director coordonator: Constantin Mareș) au făcut parte următorii jucători: Alberto Cimpoeșu și Andrei Maer - portari; Cătălin Cusmenco, Cosmin Irimia, Dan Teșilă, Mihai Radu, Albert Ciucă, David Poturlu, Ionuț Cercel, Alex Alexandru, Luca Băsceanu, Eduard Gordin, Luca Sipoș și Alexandru Mititelu - jucători de câmp.

Reamintim că Academia Hagi va evolua și la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ene” la minifotbal, competiție pentru jucători născuți după 1 ianuarie 2007, programată în perioada 20-22 decembrie. Turneul va avea loc la Târgoviște, iar celelalte șapte echipe care au obținut calificarea sunt Prosport Focşani, Kinder Târgovişte, Atletico Arad, FC Interstar Sibiu, CFR Cluj, LPS Suceava şi CS Atletic Zalău.

Academia Hagi va lupta pentru aur la Memorialul „Gheorghe Ola”

O victorie și un eșec pentru echipa Academiei Hagi

Copiii de la Academia Hagi joacă la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ola”

Echipa Academiei Hagi s-a calificat la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ola”