Academia Hagi, din nou campioană naţională la juniori A

Fotbal / Campionatul Naţional de juniori A, finala: FC VIITORUL - U. CLUJ 1-0

Sport 23 Mai 2014 / 00:00 644 accesări

Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi” pare să fi pus monopol pe Campionatul Naţional rezervat juniorilor A (jucători născuţi după 1 ianuarie 1995), cucerind pentru a treia oară consecutiv trofeul. Aseară, în marea finală a CN desfăşurată la Mogoşoaia, jucătorii pregătiţi de Cristian Cămui au învins, scor 1-0 (Bogdan Vasile 75-pen.), pe Universitatea Cluj, echipă condusă de pe margine de fostul jucător al Farului din anii ‘90, Gheorghe Barbu. De menţionat că acesta a fost în 2010 foarte aproape de a semna un contract cu... Academia Hagi, fiind ofertat de gruparea de pe litoral în acea perioadă. Revenind la meciul de la Mogoşoaia, trebuie precizat că în echipa Viitorului s-au aflat în marea majoritate jucători născuţi în 1996! Chiar şi aşa, aceştia au fost cei care s-au aflat la timonă, ratând în mai multe rânduri deschiderea scorului în primele 45 de minute prin Gheorghe (bară în min. 34) şi Tudoran (min. 36). Prima fază notabilă a părţii secunde a adus şi deschiderea scorului. Nou intratul Deac a fost faultat în careu de portarul Roland Niczuly, în min.75, iar mijlocaşul Bogdan Vasile a transformat cu precizie lovitura de la 11 m. Clujenii ar fi putut împinge meciul în prelungiri, dar lovitura liberă foarte bine executată de Hâmpea, de la 22 m, în min. 88, a fost respinsă miraculos de Căbuz. Mai mult, în min. 90+1, C. Popescu a nimerit bara laterală a porţii lui Căbuz! Fluierul de final a adus un nou titlu în vitrina Academiei Hagi, confirmând şi în acest sezon că este cea mai bună şcoală de fotbal din ţară. Pentru FC Viitorul au evoluat următorii jucători: Căbuz - Babu, Nedelcu, Vasiu, Otei - Vasile, Boitoş - Tudoran (85 Perju), Gheorghe (71 Cicâldău), Cruceru (71 Stoica) - Cioablă (58 Deac).

Medaliile de bronz au fost câştigate de FC Dinamo Bucureşti, după 4-3 (3-2) cu CS Pandurii Tg. Jiu în meciul pentru locurile 3-4 disputat tot ieri, dar la Buftea.