Academia Hagi, locul 3 la Memorialul “Gheorghe Ola”

Sport 14 Decembrie 2012 / 00:00 552 accesări

Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi” a încheiat anul 2012 cu o nouă medalie. La turneul final al Memorialului “Gheorghe Ola” (campionatul naţional pentru jucători născuţi după 1 ianuarie 2003), echipa de juniori a Academiei Hagi a obţinut medaliile de bronz. În finala mică a turneului final organizat la Tărlungeni (judeţul Braşov), juniorii Academiei Hagi, pregătiţi de Ionuţ Mihu (director coordonator Constantin Mareş) au învins pe CFR Cluj cu 1-0 (1-0), singurul gol al partidei fiind reuşit de Răzvan Tănasă. Cu acest gol, tânărul jucător al Academiei Hagi a ajuns la şase reuşite la acest turneu final, marcând în fiecare partidă. Campioană naţională a devenit Şcoala de Fotbal “Gică Popescu”, care a dispus, în marea finală, cu 3-0, de Sportul Studenţesc Bucureşti. După cele două finale a avut loc festivitatea de premiere, în cadrul căreia s-au acordat şi câteva premii speciale. Unul dintre ele a revenit constănţeanului Cosmin Trandafir, care a fost desemnat “Cel mai bun portar al competiţiei”. „Bobocii noştri au cucerit medaliile de bronz. Ne bucurăm că le urmează celor de la grupele mai mari. Important va fi să îi sprijinim şi să îşi poată urma visul”, a declarat preşedintele Academiei Hagi, Paul Peniu.

Iată şi lotul de jucători care a intrat în posesia medaliilor de bronz: Alexandru Dogaru şi Cosmin Trandafir - portari; Sasha Agiveli, Bogdan Burcea, Darius Ciolacu, George Dragomir, Nicolas Hagi, Sebastian Stoica, Răzvan Suciu, Răzvan Tănasă şi Ianis Vrişcu - jucători de câmp.