Academia Hagi, locul secund la “Talent Cup“

Fotbal / “Talent Cup“, Under 17: ACADEMIA HAGI - FC BARCELONA 2-2

Sport 14 August 2010 / 00:00 652 accesări

Echipa de juniori B a Academiei de fotbal “Gheorghe Hagi“ a terminat pe locul secund prima ediţie a trofeului “Talent Cup“ pentru echipe Under 17, care s-a desfăşurat, în perioada 10-12 august, pe stadionul “Farul“ din Constanţa. În ultima partidă a turneului, desfăşurată joi seară, puştii Academiei au ţinut în şah FC Barcelona, remizând, scor 2-2, cu o formaţie care nu a reuşit nici de această dată să obţină prima victorie, chiar dacă şi-a dorit foarte mult acest lucru. Ca şi în jocul precedent, cu Galatasaray Istanbul, Academia Hagi a avut o posesie mai bună în majoritatea timpului şi a încercat, cu succes, să dea o replică cât mai bună unei formaţii cu o tradiţie mult mai mare. După mai multe situaţii de a deschide scorul în prima repriză, Gavra a profitat, în min. 54, de o eroare a portarului Sergi Gutierrez şi cu un lob perfect din marginea careului a deschis scorul. Doar un minut mai târziu însă, la o nesincronizare în apărarea noastră, Cruyff a preluat nestingherit şi l-a învins pe Şerban. Barcelona a preluat apoi conducerea, în min. 60, când Medeşan a reluat nefericit în proprie poartă. Academia Hagi şi-a reluat atacurile, iar în ultimul minut al jocului, Păiuş a fost faultat în careu. Penalty-ul a fost transformat cu siguranţă de Iancu, care a adus o remiză echitabilă după aspectul general al partidei. La loviturile de departajare s-a impus Barcelona, cu 7-6 (au înscris: Ventura, Prieto, Fontanella, Ebongue, Gonzalez, Gabarron, Riva / Iancu, Muscă, Nazîru, Păiuş, Tiron, Bollat. A ratat Chizim).

Au evoluat - Academia Hagi (antrenori Daniel Rădulescu şi Ştefan Petcu): Şerban - Soldat, Blăniţă, Nazîru, Medeşan (65 Eracai) - Tiron, Muscă, Asan (62 Bolla) - Nicola (24 Chiazim), Gavra (62 Iancu), Coteanu (24 Păiuş); Barcelona (antrenori Sergi Barjuan Esclusa şi Marc Guitart Trench): Busquets Mas - Merono, Gil, Ventura, Herrero - Mendes, Gallardo, Guasch - Cruyff, Rodriguez, Sylla. Au mai jucat: Gutierrez, Riva, Prieto, Fontanella, Castellanos, De Groot, Ebongue, Gonzalez. Au arbitrat: Dragoş Teodor - Aurel Oniţă şi Sebastian Stoianof. Rezervă: Claudiu Marcu (toţi din Constanţa).