Academia Hagi, obiectiv îndeplinit la „Future Talents Cup U17“

Sport 13 Octombrie 2016 / 17:58 604 accesări
Juniorii U17 de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” s-au calificat în sferturile de finală ale competiției de la Budapesta

Juniorii sub 17 ani de la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” s-au calificat în faza finală a turneului internaţional „Future Talents Cup U17”, competiţie care se desfăşoară la Budapesta (Ungaria) și este rezervată juniorilor sub 17 ani. Cu o victorie, 2-1 cu Sparta Praga (Cehia), și o înfrângere, 1-2 cu Partizan Belgrad (Serbia), după primele două partide, echipa pregătită de Constantin Fălină avea nevoie de cel puțin un rezultat de egalitate în duelul cu Ferencvaros Budapesta (Ungaria), disputat joi, pentru a merge în sferturile de finală ale competiției. Constănțenii au reușit să obțină punctul necesar, la capătul unui meci dramatic, încheiat cu scorul de 2-2. Gazdele au condus cu 2-0, prin reușitele lui Richard Szabo (min. 29) și Kristof Vida (min. 53), dar formația de pe litoral a revenit spectaculos prin Louis Munteanu, în min. 54, reluare din fața porții, și Alexandru Pop, în min. 68, lovitură de cap la vinclu, ambele goluri venind în urma a două acțiuni spectaculoase reușite de Alexandru Sabangeanu. Au evoluat pentru Academia Hagi: Micu - Sabangeanu, Leca, Vlad, Ghiţă (41 Grosu) - Călin, Matiș (43 Oană), Bandula (50 L. Munteanu) - Tucaliuc, Pop, Girsik (43 Halep). În celălalt meci din grupă disputat joi, Sparta Praga a câștigat în fața lui Partizan Belgrad, cu 2-1. Clasament final: 1. Partizan 6p (6-4), 2. Academia 4p (5-5), 3. Ferencvaros 4p (5-6); 4. Sparta 3p (4-5).

Turneul se întrerupe şi va continua anul viitor, constănțenii urmând să joace pentru un loc în sferturi, la 11 aprilie, împotriva austriecilor de la Sturm Graz. Celelalte meciuri din sferturi: PAOK Salonic (Grecia) - Karpaty Lvov (Ucraina), Partizan Belgrad (Serbia) - NK Maribor (Slovenia) și Dinamo Minsk (Belarus) - NK Rijeka (Croația).

Lotul Academiei Hagi U17 care a participat la „Future Talents Cup”: Rareş Micu și Ştefan Muşat - portari; Alexandru Sabangeanu, Robert Ghiţă, Marius Leca, Daniel Podoreanu, Antonio Vlad, Darius Grosu, Raini Bandula, Bogdan Călin, Giani Gherghiceanu, Rareş Oană, Răzvan Matiş, Aron Girsik, Dimciu Halep, Louis Munteanu, Alexandru Pop și Cosmin Tucaliuc - jucători de câmp. Staff-ul tehnic: Constantin Fălină (antrenor), Andrei Florescu (antrenor cu portarii), Adrian Postaru (maseur), Vasilică Tudor (team manager).