Academia Hagi, set la zero cu Melbourne

Sport 02 Aprilie 2013 / 00:00 499 accesări

Puştii Academiei Hagi au încheiat cu un succes categoric ultimul meci din cadrul turneului internaţional U17 “Puskas Suzuki Cup 2013”, care s-a desfăşurat în perioada 29 martie - 1 aprilie în apropiere de Budapesta (Ungaria). În disputa pentru locul 5, echipa pregătită de Vasile Mănăilă (alcătuită din jucători născuţi după 1 ianuarie 1996) a învins, cu 6-0 (1-0), reprezentanta Australiei, Melbourne Football Institute. După o repriză mai echilibrată, în care diferenţa a făcut-o golul marcat de George Tudoran (min. 5), tinerii jucători ai Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” au răzbunat în ultimele 40 de minute toate nereuşitele din confruntările cu Academia Ferenc Puskas şi Real Madrid, ambele pierdute cu 0-1, în Grupa A. Repriza secundă a disputei cu Melbourne a adus alte cinci goluri pentru echipa constănţeană, înscrise de George Tudoran (min. 56), Alexandru Stoica (min. 66), Carlo Casap (min. 67 şi 76 - ambele cu şuturi din afara careului) şi Dan Panait (min. 72). Echipa aliniată de antrenorul Vasile Mănăilă: Căbuz - Torişte (41 Rogoza), Boerean, Iacob, Panait - Marin, Nedelcu (48 Vasiu), Cicâldău (48 Casap) - Tudoran (57 Oarnă), Luduşan (57 Ene), Stoica.

Finala mare a turneului a fost câştigată de Real Madrid, 2-0 cu Panathinaikos Atena. Medaliile de bronz au fost obţinute de Honved Budapesta, 4-2 cu Academia Ferenc Puskas, în finala mică.