Accidentare gravă pentru polonezul Milik

Fotbal / Preliminariile CM 2018

Sport 09 Octombrie 2016 / 15:59 480 accesări
Arkadiusz Milik va rata meciul România - Polonia

Arkadiusz Milik, atacantul naționalei de fotbal a Poloniei și al echipei italiene Napoli, s-a accidentat grav, sâmbătă seară, în partida cu Danemarca, scor 3-2, din preliminariile Campionatului Mondial și va lipsi de pe teren minimum patru luni. Milik va rata astfel meciul cu România, din grupa E a preliminariilor, programat la București, la 11 noiembrie. Atacantul în vârstă de 22 de ani a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat anterior de la genunchiul stâng și va lipsi de pe gazon minimum patru luni. Milik a fost înlocuit cu Karol Linetty, atacantul echipei Sampdoria, la pauza partidei Polonia - Danemarca, la scorul de 2-0 pentru naționala antrenată de Adam Nawalka. Accidentarea lui Milik dă mari bătăi de cap și formației de club, SSC Napoli, care l-a transferat în această vară pe atacantul polonez, de la Ajax Amsterdam, după plecarea lui Gonzalo Higuian la Juventus Torino. Milik a înscris de șapte ori pentru Napoli în nouă partide în care a evoluat, atât în Serie A, cât și în Liga Campionilor.

LEWANDOWSKI, TRIPLĂ CU DANEMARCA

Robert Lewandowski, atacantul naționalei Poloniei și al echipei germane Bayern Munchen, este golgheterul preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018, cu patru goluri reușite în primele două etape disputate. Polonia a învins sâmbătă seară, la Varșovia, Danemarca, scor 3-2, grație triplei lui Lewandowski, din minutele 20, 36, din penalty, și 48, pentru danezi marcând Glik (min. 49-autogol) și Y. Poulsen (min. 69).

În clasamentul golgheterilor, Robert Lewandowski este lider, cu patru goluri, la egalitate cu germanul Thomas Muller și portughezul Cristiano Ronaldo.