ACH Volley Bled, un nou succes cu 3-0

Sport 19 Septembrie 2008 / 00:00 488 accesări

Campioana Sloveniei, ACH Volley Bled, şi-a demonstrat valoarea şi în a doua partidă jucată la Constanţa. În derby-ul Grupei B, trupa canadianului Glenn Hoag a dispus, cu 3-0 (25-20, 27-25, 25-16), de Hypo Tirol Innsbruck, la capătul unui meci spectaculos, cu blocaje, atacuri şi servicii care au încîntat iubitorii voleiului prezenţi în tribunele Sălii Sporturilor. Cel mai disputat set a fost al doilea, în care revenirea din final a echipei austriece, care a salvat trei mingi set, a fost în zadar. Cu Gasparini, Cebron şi Cuturic în prim plan, Bledul a controlat partida (în primul şi al treilea set s-a desprins la 23-15, respectiv 20-14) şi a arătat că îşi merită locul în Liga Campionilor. ACH Volley Bled întîlneşte în această seară, în ultimul joc din Grupa B, echipa bulgară Lukoil Burgas, prima şansă la victorie aparţinînd formaţiei slovene.

Au evoluat - Bled (antrenor: Glenn Hoag): Perez - Gasparini, Pajenk, Cebron, Flajs, Cuturic şi libero Skorc (a mai jucat: Fabjan); Hypo Tirol (antrenor: Stefan Chrtiansky): Carletti - Chocholak, Găvan, Joscak, Mozer, Stefan Chrtiansky jr. şi libero Laure (au mai jucat: Weber şi Costa Da Silva). Au arbitrat: Alin Mateizer (Ploieşti) şi Nicolae Marin (Galaţi).