ACS Poli Timișoara a dat lovitura pe stadionul Dinamo

Etapa a 9-a din Liga 1 la fotbal

Sport 12 Septembrie 2017 / 15:04 593 accesări
Ionuț Popa este antrenorul momentului în Liga 1 la fotbal

Etapa a 9-a din Liga 1 la fotbal s-a încheiat luni seară, când s-au disputat ultimele două jocuri ale rundei. Ambele s-au încheiat cu victoria oaspeților, scor 2-1, rezultat total neașteptat pentru Dinamo București, care putea urca pe locul 2 în cazul unei victorii. N-a fost însă de acord ACS Poli Timișoara, care în urma acestui succes și-a întrecut adversara în ierarhia primei ligi, ocupând ultima poziție care duce în play-off!

„Eu mă mulțumeam și cu două puncte din meciurile cu CFR și Dinamo. Am zis înainte de meciul cu CFR că, dacă vom câștiga cinci meciuri, vom începe să ne gândim la play-off. Ne dorim să facem mai multe puncte cu formații de calibrul nostru, mai micuțe, punctele câștigate cu echipele mari sunt bonus. Am arătat că putem să sperăm la mai mult decât anul trecut”, a declarat Ionuț Popa, antrenorul timișorenilor.

În duelul codașelor, Gaz Metan Mediaș a fost întrecută de Concordia Chiajna mai clar decât o arată rezultatul final, în condițiile în care oaspeții au terminat partida fără doi jucători, în urma cartonașelor roșii văzute de Patache (minutul 84) și Batin (minutul 89)! Cele două formații au făcut rocadă în clasament, sibienii fiind acum în posesia „Lanternei Roșii”.

Rezultatele etapei a 9-a din Liga 1:

FC Botoșani - Astra Giurgiu 1-3 (L. Buș 31 - R. Moise 44, Belu 71, Balaure 86)

Juventus București - CSM Poli Iași 2-2 (Dzalamidze 3, Măzărache 33 - Platini 18, A. Cristea 27) - s-a jucat la Ploiești

FC Viitorul - FCSB București 1-0 (Eric 31)

ACS Sepsi Sfîntu Gheorghe - FC Voluntari 0-3 (Tudorie 63, 86, 90) - s-a jucat la Brașov

CFR Cluj - CS Universitatea Craiova 2-1 (Culio 40-penalty, Balde 64 - Gustavo 81-penalty)

Gaz Metan Mediaș - Concordia Chiajna 1-2 (Golubovic 90+3 - Deaconu 47, Batin 61)

FC Dinamo București - ACS Poli Timișoara 1-2 (Costache 30 - Vașvari 37-penalty, Drăghici 63)