Adelina Gavrilă a ratat calificarea în finală la triplusalt

La CM de atletism de la Osaka

Sport 30 August 2007 / 00:00 542 accesări

Una dintre reprezentantele Constanţei la Campionatele Mondiale de atletism de la Osaka (Japonia) şi totodată una din marile speranţe ale lotului tricolor pentru proba de triplusalt, Adelina Gavrilă, a ratat calificarea în finală. Intrată în concurs ieri, sportiva cu dubla legitimare, CS Farul - Rapid Bucureşti, a sărit 14,02 m, clasîndu-se pe locul nouă. Oraşul nostru va mai fi reprezentat la Osaka de Taisia Crestincov (CS Farul - Dinamo), care va alerga sîmbătă în ştafeta de 4x400 m, după ce o altă atletă legitimată la CS Farul, Anca Heltne, nu s-a calificat, săptămîna trecută, în finala probei de aruncare a greutăţii.

Tot ieri, Nicoleta Grasu a ocupat locul 4 în finala probei de aruncare a discului, ea reuşind o performanţă de 63,40 m, obţinînd astfel cea mai bună clasare din delegaţia tricoloră la acest CM. Medalia de aur a fost obţinută de atleta germană Franka Dietzsch, cu o aruncare de 66,61 m. Din seria reuşitelor de ieri face parte şi performanţa Feliciei Ţilea-Moldovan, care a înregistrat o aruncare de 60,07 m şi s-a calificat în finala probei de aruncare a suliţei, în timp ce Monica Stoian a fost eliminată în calificări. Moldovan a ocupat locul opt în Grupa B a calificărilor, cu o performanţă de 60,07 m, iar Stoian a fost a zecea în Grupa A, cu o aruncare de 56,84 m. Atleta Ionela Târlea-Manolache a fost eliminată în primul tur al probei de 200 m, după ce a ocupat locul 6 din 7 posibile în seria a şasea, cu timpul de 23 de secunde şi 48 de sutimi. Sportiva Cristina Vasiloiu a ratat calificarea în semifinalele probei de 1.500 m, după ce s-a clasat a noua în seria a doua, cu timpul de 4 minute, 15 secunde şi 43 de sutimi. România participă la cea de-a 11-a ediţie a CM de atletism cu cel mai mare lot din istoria participărilor româneşti la această competiţie, 32 de sportivi.