Adelina Gavrilă, locul 5 la triplusalt

La CE de atletism de la Barcelona

Sport 02 August 2010 / 00:00 326 accesări

După şase zile de competiţii, Campionatele Europene de atletism de la Barcelona s-au încheiat aseară, când pe “Montjuic Olympic Stadium” au avut loc finalele ultimelor zece probe. Delegaţia României şi-a îndeplinit obiectivul stabilit pentru această întrecere (câştigarea a 1-2 medalii şi calificarea în 4-5 finale) încă înainte de încheierea întrecerii, Nicoleta Grasu (Dinamo Bucureşti - CS Farul) şi Marian Oprea reuşind să cucerească medaliile de argint în probele de aruncarea a discului, respectiv proba de triplusalt. În penultima zi a întrecerii, delegaţia tricoloră a fost în vecinătatea podiumului în mai multe probe. Adelina Gavrilă (Steaua Bucureşti - CS Farul) s-a clasat pe locul cinci în finala probei de triplusalt. Gavrilă a repetat evoluţia din calificări şi a început excelent, prima săritură măsurând 14,24 m, reuşită ce a propulsat-o direct pe locul secund. A doua încercare a fost şi mai bună, 14,33 m, iar următoarea de 14,18 m. După seria a treia a săriturilor, sportiva română a ajuns pe locul cinci. A patra încercare a Adelinei Gavrilă a fost de 14,15 m, iar ultimele două sărituri, 14,07 m şi 14,15 m, nu au reuşit să-i aducă româncei un loc mai bun în clasament. Medalia de aur în proba de triplusalt a revenit sportivei ucrainiene Olha Saladuha, cu o săritură ce a măsurat 14,81 m. Aproape de a produce o surpriză a fost Bianca Perie, care a încheiat pe locul patru finala probei de aruncarea ciocanului. Perie a debutat în finală cu o aruncare de locul trei, 69,92 m, pe care a îmbunătăţit-o semnificativ la a doua încercare, 71,62 m. Calificată în finala de opt, Peria nu a reuşit să urce pe podium, dar multipla campioană mondială şi europeană la juniori a pus punct unui concurs încurajator. Într-o altă finală, Ancuţa Bobocel a încheiat pe locul 9 finala la 3000 de metri obstacole. Alte două speranţe la medalii pentru delegaţia tricoloră, Angela Moroşanu şi Lidia Şimon nu au reuşit să prindă podiumul. La 400 de metri garduri, Moroşanu a încheiat finala, vineri, pe locul cinci, în timp ce sâmbătă, Lidia Şimon a terminat cursa de maraton pe poziţia a 12-a. Constănţeanul Iulian Geambazu (CS Farul) a ratat calificarea în finala ştafetei de 4x400 m, după ce, alături de Adrian Drăgan, Attila Nagy, Cătălin Cîmpeanu, a ocupat ultimul loc din prima serie. Ultimii români care au intrat în competiţie, duminică, au fost: Ursu Sergiu (Dinamo Bucureşti - CS Farul) la disc, Roxana Bârcă la 5.000 m, Angela Moroşanu, Anamaria Ioniţă, Bianca Răzor şi Mirela Lavric la ştafeta de 4x400 m.