Adio, Barça!

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa retur

Sport 10 Aprilie 2014 / 00:00 682 accesări

Atletico Madrid este performera actualei ediţii a Ligii Campionilor la fotbal. Aseară, la Madrid, pe stadionul “Vicente Calderon”, Atletico a eliminat Barcelona lui Messi şi a făcut pasul în semifinalele UCL. După remiza din tur, Atletico a câştigat manşa retur cu 1-0 şi a ajuns în careul de aşi. La Munchen, Bayern a fost condusă cu 1-0 de Manchester United, dar trupa lui Guardiola a punctat de trei ori, astfel că deţinătoarea trofeului continuă lupta în competiţia “regină” din fotbalul european la nivelul echipelor de club.

Rezultate - miercuri: BAYERN MUNCHEN - Manchester United 3-1 (Mandžukić 59, T. Müller 68, Robben 76 / Evra 57) - (în tur: 1-1) şi ATLETICO MADRID - FC Barcelona 1-0 (Koke 5) - (în tur: 1-1); marţi: CHELSEA LONDRA - Paris Saint-Germain 2-0 (Schürrle 32, Demba Ba 87) - (în tur: 1-3) şi Borussia Dortmund - REAL MADRID 2-0 (Reus 24, 37) - (în tur: 0-3). Tragerea la sorţi a partidelor din semifinale va avea loc vineri, de la ora 13.00, la Nyon (Elveţia).

INIESTA, LA MECIUL 500 PENTRU FC BARCELONA. Mijlocaşul Andres Iniesta, titular în meciul cu Atletico Madrid, a disputat partida cu numărul 500 pentru FC Barcelona. În vârstă de 29 de ani, Iniesta joacă la FC Barcelona din 2002, echipă pentru care a marcat 50 de goluri. El a câştigat cu FC Barcelona campionatul Spaniei de şase ori, de două ori Cupa Spaniei şi de şase ori Supercupa Spaniei. De asemenea, el a câştigat de trei ori Liga Campionilor, de două ori Supercupa Europei şi de două ori Campionatul Mondial al cluburilor.