Adio, visul frumos s-a terminat!

Fotbal / UEFA Champions League, etapa a 4-a, Grupa A: CFR Cluj - Bordeaux 1-2

Sport 05 Noiembrie 2008 / 00:00 659 accesări

Clujenii au trăit aseară dezamăgirea unei a doua înfrîngeri în Liga Campionilor, tot în faţa lui Bordeaux, ca acum două săptămîni. Culmea, neînvinşi în faţa vedetelor lui Roma şi Chelsea, ceferiştii au clacat exact în meciurile cu formaţia aparent mai abordabilă din grupă, pe seama căreia se aşteptau să ia puncte. După 1-0 în Franţa, echipa antrenată de Laurent Blanc s-a impus la Cluj cu 2-1 şi a predat ultimul loc în grupă învinsei de aseară. Cu o linie de mijloc mobilă şi inventivă, Bordeaux a controlat meciul în prima repriză, deschizînd scorul în min. 6, prin Gourcuff, care a trimis în poarta goală o minge lucrată de Gouffran. Gazdele au egalat după trei minute, prin Dani, care a marcat cu capul în urma unei faze fixe, şi au trecut pe lîngă gol în min. 27, cînd Chalme a respins din faţa porţii goale reluarea lui Y. Kone. Meciul a fost decis de lovitura liberă de la 20 m executată perfect de Wendel: 2-1 pentru oaspeţi în min. 38. Repriza a doua a fost dominată teritorial de clujeni, care au fost periculoşi, în general, la fazele fixe. Valverde a salvat cele trei puncte ale francezilor cu două intervenţii miraculoase, la “capul” lui Peralta (min. 57) şi la şutul de la 20 m al lui Dubarbier (79). Pe final, Stăncioiu s-a opus la şuturile lui Obertan (min. 86) şi Chamakh (min. 93, a respins în bară), menţinînd diferenţa minimă pe tabelă: 2-1 pentru Bordeaux. Şansele CFR-ului de a mai ajunge în primăvara europeană ţin acum de domeniul miracolului: clujenii au nevoie de victorie cu AS Roma şi de două eşecuri pentru bordelezi în ultimele jocuri din grupă!

Au evoluat - CFR Cluj (antrenor Maurizio Trombetta): Stăncioiu - Tony (63 Panin), Cadu, De Sousa (76 Deac), Pereira - Dani, G. Mureşan - Culio, Peralta (68 E. Kone), Dubarbier - Y. Kone; Bordeaux (antrenor Laurent Blanc): Valverde - Chalme, Planus, Diawara, Jurietti - Fernando Menegazzo, A. Diarra - Gouffran (75 Bellion), Gourcuff, Wendel (75 Obertan) - Chamakh. Cartonaşe galbene: Dani 42, G. Mureşan 80 / Gourcuff 17, Wendel 20, Diawara 39. Au arbitrat: Massimo Busacca - Matthias Arnet şi Francesco Buragina (toţi din Elveţia).