Adios...

Optimi de finală: Spania - Franţa 1-3

Adios...

Sport 28 Iunie 2006 / 00:00 1109 accesări

Aseară, la Hanovra, în ultima partidă din cadrul optimilor de finală, Spania şi Franţa s-au duelat pentru a obţine biletul pentru... Brazilia. După ce Vieira, în min.22, a ratat prima ocazie de gol a francezilor, veteranul Thuram l-a faultat, inutil, în careu, pe fundaşul Pablo, iar Villa a fructificat cu siguranţă lovitura de la 11m acordată. 1-0 pentru Spania din min.27, dar pînă la pauză francezii au restabilit egalitatea. În min.41, Vieira l-a lansat excelent pe Ribery şi acesta a înscris, după ce l-a driblat pe Casillas. În repriza a doua s-a jucat prudent, iar şansa a fost de partea Franţei, care a reuşit golul calificării în min.83, prin Vieira, după o centrare a lui Zidane. Scorul final a fost însă 3-1 pentru Franţa, Zidane punctînd pe contraatac, în ultimul minut de joc al partidei. Spania ratează o nouă competiţie majoră, în timp ce francezii se gîndesc la sfertul cu Brazilia.

Au evoluat formaţiile - Spania (antrenor Luis Aragones): Casillas - Ramos, Puyol, Pablo, Pernia - Fabregas, Xabi Alonso, Xavi (72 Senna) - Raul (54 Luis Garcia), F.Torres, Villa (54 Joaquin); Franţa (antrenor Raymond Domenech): Barthez - Sagnol, Thuram, Galas, Abidal - Ribery, Vieira, Makelele, Zidane, Malouda (74 Govou) - T.Henry (88 Wiltord). Au marcat: Villa 28-pen./ Ribery 41, Vieira 83, Zidane 90. Cartonaşe galbene: Puyol/ Vieira, Ribery, Zidane. Au arbitrat: Roberto Rosetti - Cristiano Copelli şi Alessandro Stagnoli (toţi din Italia).