Adrian Mutu, 101 goluri pentru formaţiile italiene

Sport 03 Februarie 2009 / 00:00 628 accesări

Internaţionalul român Adrian Mutu a marcat, ieri, de două ori în meciul Fiorentinei cu Bologna, disputat în deplasare, în etapa a 22-a a campionatului Italiei, partidă în care “Briliantul” a revenit după o pauză de trei săptămîni. Mutu a depăşit astfel “borna” de 100 de goluri pentru formaţiile italiene. În min. 6 al meciului cu Bologna, Mutu a marcat golul 100, iar zece minute mai tîrziu a reuşit golul 101. După marcarea primului gol, Mutu a văzut cartonaşul galben, deoarece şi-a ridicat tricoul de joc, arătînd un alt tricou alb, pe care era desenat un diamant avînd deasupra numărul 100. „Nu m-am gîndit la golul 100, ci doar să joc bine. Am ştiut să profit de ocaziile avute şi noi am făcut un meci mare. Era normal să suferim mai mult în repriza secundă, dar apoi i-am surprins pe contraatac. Pentru noi a început un nou campionat după meciul cu Napoli. Îi mulţumesc mult lui Montolivo care mi-a dat două mari pase de gol”, a declarat Mutu, desemnat cel mai bun jucător al meciului cu Bologna. Fiorentina a cîştigat partida cu Bologna, cu 3-1, al treilea gol al oaspeţilor fiind marcat de Gilardino. Pînă acum, Mutu a marcat 82 de goluri în Serie A, şase în Cupa Italiei, trei în Liga Campionilor şi zece în Cupa UEFA. În Italia, Mutu a mai jucat la Internazionale Milano, echipă pentru care a marcat primul gol, pe 12 ianuarie 2000, în meciul cu AC Milan, scor 3-2, dar şi la Verona, Parma şi Juventus. Mutu a suferit o luxaţie la cotul stîng, pe 11 ianuarie, în meciul pierdut de Fiorentina, scor 1-2, pe teren propriu cu Lecce, în etapa a 18-a şi a revenit la antrenamente abia la începutul săptămînii trecute. Mutu s-a accidentat în min. 49 al meciului cu Lecce, după un duel cu Benussi, şi a fost înlocuit cu Osvaldo. Jucătorul român a fost scos pe targă de pe teren şi a fost transportat la spital. Mutu a mai fost accidentat la cotul stîng înaintea meciului naţionalei României cu Letonia.