Adrian Szilagyi, învingător în Cupa “Farul” - Memorialul “Paul Călin”

Sport 29 Iunie 2009 / 00:00 1062 accesări

După ce vineri, în Sala “Tomis”, Cupa României a dat startul regalului spadasin de la ţărmul mării, întrecerile au continuat sîmbătă şi duminică cu etapa a doua a Superligii Campionatului Naţional şi ediţia a 13-a a Cupei “Farul” - Memorialul “Paul Călin” la spadă masculin. După ce a ratat trofeul actualei ediţii a Cupei României, Cosmin Kortyan s-a revanşat sîmbătă, cînd, alături de Horia Zugravu (CSS 1 - CS Farul), Sebastian Bezem, Laurenţiu Gherman şi Marian Vlad, a ocupat poziţia a patra în Superligă, învingînd, cu 45-43, pe U. Craiova. Locul patru îi uşurează echipei CS Farul misiunea din următoarele etape, cînd se vor face alte două grupe, constănţenii urmînd să înfrunte doar actualul lider, Crişul Oradea, evitînd ocupanta poziţiei a doua, CS Satu Mare, şi a treia, Steaua Bucureşti, care au fost repartizate în cea de-a doua grupă.

Ediţia a 13-a a Cupei “Farul” - Memorialul “Paul Călin” a încheiat, duminică, recitalul spadasin. Din păcate, sportivii constănţeni nu au reuşit să pătrundă în primii 16, principalul favorit la cîştigarea trofeului, Cosmin Kortyan, ratînd calificarea în optimi după ce a pierdut în faţa principalului său adversar, Adrian Szilagyi (CS Satu Mare), scor 8-9. Szilagyi a fost cîştigătorul întrecerii, după ce în finală l-a învins, cu 15-10, pe Alexandru Nistor (Crişul Oradea). Pe cea de-a treia poziţie s-au aflat Lehel Nagy (CS Satu Mare) şi Zoltan Tardi (CS Satu Mare), în timp ce trofeul “Fair-Play” i-a fost înmînat lui Adrian Stanciu (Steaua Bucureşti). „A fost destul de greu şi nu mă aşteptam să îl întîlnesc pe Cosmin Kortyan înainte de optimi. La toate întrecerile naţionale ne batem pentru primele poziţii. Dar, mă bucur că am reuşit să trec de el şi să cîştig această întrecere. Din păcate, nu voi participa la Campionatul European din diferite motive. Sper să reuşesc pe viitor”, a spus Szilagyi. Cum în perioada 13-19 iulie, la Plovdiv (Bulgaria), sînt programate Campionatele Europene de scrimă pentru seniori, întrecerile de la Constanţa au reprezentat şi o ultimă testare. „A fost o testare utilă, însă nu sînt mulţumită de prestaţia sportivilor noştri. Va trebui să muncim serios pentru Europene”, a declarat Mihaela Ion, cea care alături de Gheorghe Horia şi Ion Niţulescu pregăteşte sportivii constănţeni.