Agache şi Grădinaru au dominat proba de 50 m bras

CN de înot pentru seniori şi juniori

Sport 22 Iunie 2013 / 00:00 303 accesări

Vineri, în ziua a treia a Campionatelor Naţionale de înot pentru seniori şi juniori, care se desfăşoară în bazinul olimpic descoperit din cadrul Complexului Olimpic de Nataţie din Bucureşti, sportivii de la Farul Constanţa au cucerit cinci medalii, două la seniori şi trei la juniori. Toate în aceeaşi probă: 50 m bras! La seniori, Dragoş Agache, înotător antrenat de Gina Handrea, şi-a onorat statutul de favorit al probei în care acum trei ani, la Budapesta, cucerea argintul la Europene. Agache a fost urmat de Răzvan Grădinaru (antrenor Anca Buzbuchi), iar Atila Abibula (antrenor Veronica Macovei) a sosit al cincilea. La juniori, Grădinaru a cucerit titlul naţional, al doilea pentru el în această competiţie, după cel obţinut la 100 m fluture, în timp ce Abibula şi-a adjudecat bronzul, după argintul de la 200 m bras. În proba similară feminină, Alexandra Radu (Farul) a ocupat locul 4 la senioare şi locul 2 la junioare. Competiţia se va încheia duminică, iar Digi Sport va transmite zilnic finalele, cu începere de la ora 17.00.