Al doilea succes iberic

Finala / Germania - Spania 0-1 (F. Torres 33)

Sport 30 Iunie 2008 / 00:00 506 accesări

După titlul continental obţinut în 1964, Spania se încoronează regina Europei după o aşteptare de 44 de ani. La a 13-a finală europeană sau mondială, chiar la a 13-a ediţie a Europenelor, Germania s-a înclinat în faţa unei formaţii care a gestionat foarte bine ultimul act.

Pornită din postura de favorită, Spania a condus ostilităţile în prima repriză. În min. 14, Metzelder a fost la un pas de autogol, dar Lehmann a fost atent. În min. 23, Fernando Torres a trimis mingea în bară, prefaţînd golul din min. 33, cînd l-a învins pe portarul german cu “scăriţă” de efect. 1-0 la pauză pentru iberici şi nemţii au început să ameninţe poarta lui Casillas abia după un prim sfert de oră al reprizei secunde controlat de trupa lui Aragones. Ballack, în min. 60, i-a dat cele mai mari emoţii lui Casillas, iar introducerea lui Kuranyi a adus un plus în ofensiva germană. Defensiva spaniolă a avut un moment de respiro atunci cînd Sergio Ramos şi Iniesta ar fi putut închide meciul în min. 67 şi 68, dar Lehmann şi Frings au salvat “panzerele”. Ultimele zece minute au aparţinut ibericilor, Senna trecînd pe lîngă 2-0 în min. 81. A rămas 1-0 pentru Spania şi titlul european ajunge în vitrina cu trofee a fotbalului spaniol.

Au evoluat - Germania (selecţioner Joachim Low): Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm (46 Jansen) - Frings, Hitzlsperger (58 Kuranyi) - Schweinsteiger, Ballack, Podolski - Klose (79 M. Gomez); Spania (antrenor: Luis Aragones): Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Senna - Iniesta, Xavi, Fabregas (63 Xabi Alonso), D. Silva (66 Cazorla) - F. Torres (78 Guiza). Cartonaşe galbene: Ballack, Kuranyi / Casillas, F. Torres. Au arbitrat: Roberto Rosetti - Alessandro Griselli şi Paolo Calcagno (toţi din Italia).