Al doilea titlu olimpic pentru Martin Fourcade

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 14 Februarie 2014 / 00:00 461 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate şase titluri olimpice. Proba masculină de slopestyle din concursul de freestyle, aflată în premieră în programul olimpic, a fost dominată categoric de sportivii americani. Joss Christensen a cucerit aurul, iar podiumul a fost completat de Gus Kenworthy şi Nicholas Goepper. La short-track, proba de 500 m feminin, campioană olimpică a devenit chinezoaica Jianrou Li, care a fost urmată de italianca Arianna Fontana şi de sud-coreeanca Seung-Hi Park. La patinaj viteză 1.000 m, a câştigat o altă sportivă chineză, Hong Zhang, celelalte medalii revenindu-le olandezelor Ireen Wust şi Margot Boer.

Una dintre cele mai valoroase schioare de fond din ultimul deceniu, poloneza Justyna Kowalczyk şi-a adăugat în palmares al doilea titlu olimpic, în proba de 10 km stil clasic, după ce la Vancouver se impunea la 30 km clasic. Pe locul 2 s-a clasat suedeza Charlotte Kalla, sosită după aproape 20 de secunde, iar bronzul i-a revenit norvegiencei Therese Johaug, la 30 de secunde.

La biatlon 20 km individual, francezul Martin Fourcade a obţinut al doilea titlu de campion olimpic la Soci, după ce s-a impus acum două zile în proba de 12,5 km urmărire. Medalia de argint a fost câştigată de germanul Erik Lesser, bronzul revenindu-i rusului Evgheni Garanişev. Fourcade a devenit primul sportiv de la Soci care câştigă două medalii de aur în probe individuale.

Ultima probă cu medalii a zilei a fost cea de sanie ştafetă, în care s-a impus echipa Germaniei, formată din Natalie Geisenberger (feminin), Felix Loch (masculin) şi perechea Tobias Wendl-Tobias Arlt, toţi patru aflându-se la al doilea aur olimpic cucerit la Soci! De altfel, Germania a monopolizat la Soci aurul olimpic din concursul de sanie, după ce, în zilele anterioare, Natalie Geisenberger s-a impus în proba feminină, Felix Loch în cea masculină, iar Tobias Wendl şi Tobias Arlt - la perechi. Medalia de bronz a revenit echipei Rusiei, în timp ce bronzul a fost câştigat de echipajul Letoniei.