Al doilea titlu olimpic pentru schioarea Tina Maze

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 19 Februarie 2014 / 00:00 467 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate şapte titluri olimpice. În prima finală a zilei, cea de snowboardcross, s-a impus francezul Pierre Vaultier, care a adus ţării sale a şaptea medalie la Soci. Vaultier (26 de ani) a fost urmat de rusul Nikolai Oliunin şi de americanul Alex Deibold. Triplu câştigător al Cupei Mondiale (2008, 2010, 2012), Pierre Vaultier s-a impus în toate fazele competiţiei, aceasta fiind prima sa medalie la o competiţie majoră. Echipa feminină a Coreei de Sud, formată din Cho Ha Ri, Kim Alang, Park Seunghi şi Shim Sukhee, a câştigat titlul olimpic la ştafetă short-track, urmată de Canada (Marie-Eve Drolet, Jessica Hewitt, Valerie Maltais, Marianne St-Gelais) şi Italia (Arianna Fontana, Lucia Peretti, Martina Valcepina, Elena Viviani). China, deţinătoarea titlului, a fost descalificată în finală.

La schi alpin am avut proba de slalom uriaş feminin, în care surprizele au lipsit. După titlul olimpic adjudecat la coborâre, slovena Tina Maze (30 de ani) le-a devansat cu 7 sutimi de secundă pe austriaca Anna Fenninger şi cu 27 de sutimi pe deţinătoarea titlului în această probă, germanca Viktoria Rebensburg. Tina Maze a dominat prima manşă, desfăşurată pe ploaie, în care a fost urmată de suedeza Jessica Lindell-Vikarby şi de italianca Nadia Fanchini (locul 4, la 38 de sutimi). Exceptând acest sezon, în care s-a prezentat departe de forma stagiunii 2012-2013, în care a reuşit nu mai puţin de 23 de clasări pe podium în Cupa Mondială, Maze s-a dovedit a fi cea mai bună specialistă la slalom uriaş din ultimii ani. Campioană mondială în 2011, la Garmisch-Partenkirchen (Germania), slovena a cucerit şi o medalie de argint la JO de la Vancouver. Fenninger este la a doua medalie la Soci, după titlul olimpic cucerit sâmbătă în proba de slalom super-uriaş. Celebra violonistă Vanessa Mae, care a concurat pentru Thailanda, sub numele de Vanessa Vanakorn, a terminat ultima, locul 67, la 50 de secunde de medaliata cu aur! Edith Miklos (Ungaria), născută în România şi care la Vancouver a concurat pentru ţara noastră, a ocupat locul 34. Germanca Maria Hoefl-Riesch nu a luat startul, iar alte 22 de schioare (15 în prima manşă) au abandonat, printre ele fiind şi americanca Julia Mancuso.

La biatlon, proba de 15 km cu start în bloc, campion olimpic a devenit norvegianul Emil Hegle Svendsen, care l-a depăşit la foto-finiş pe francezul Martin Fourcade! Svendsen şi Fourcade, ambii cu timpul de 42:29,1, au fost urmaţi de cehul Ondrej Moravec 42:42,9. Fourcade, care a ratat un foc, în timp ce norvegianul nu a avut nicio ratare, l-a ajuns pe Svendsen în ultimii metri. Acesta a ridicat braţele, moment în care francezul, într-un ultim efort, şi-a aruncat piciorul stâng în faţă pe linia de sosire. Cei doi au fost departajaţi la foto-finiş, iar victoria lui Svendsen a fost clară pe imagini. Este pentru prima oară când câştigătorii în probele de biatlon se stabilesc la foto-finiş. Fourcade era campion olimpic la individual 20 km şi urmărire 12,5 km. Norvegianul Ole Einar Bjoerndalen, care viza stabilirea unui nou record prin câştigarea celei de-a 13-a medalii olimpice din cariera sa, a ocupat un dezamăgitor loc 22, după ce a ratat două ţinte la ultima trecere prin poligon.

Al doilea concurs individual de combinată nordică (sărituri de pe trambulina mare + 10 km schi fond) i-a revenit norvegianului Joergen Graabak, care a fost urmat de compatriotul său Magnus Moan şi de germanul Fabian Riessle.

La patinaj viteză, proba masculină de 10.000 m, olandezii au reuşit a patra triplă la actuala ediţie a JO! Aurul i-a revenit lui Jorrit Bergsma, care a fost urmat de Sven Kramer şi Bob de Jong. Olanda a mai monopolizat podiumul la 1.500 m feminin, 5.000 m masculin şi 500 m masculin, câştigând 19 medalii (şase de aur) din 27 posibile în probele de patinaj viteză de la Soci!

În proba de freestyle, half-pipe masculin, sportivul american David Wise a cucerit medalia de aur, urmat de canadianul Mike Riddle şi de francezul Kevin Rolland. Cei trei medaliaţi olimpici sunt ultimii trei campioni mondiali: Wise - în 2013, Riddle - în 2011 şi Rolland - în 2009.