Al doilea titlu pentru Răzvan Florea la CN de înot open

Sport 16 Aprilie 2010 / 00:00 394 accesări

În ziua a doua a Campionatelor Naţionale de înot open, găzduite de bazinul olimpic din Piteşti, delegaţia constănţeană şi-a trecut în cont o singură medalie. Răzvan Florea se retrage fără să aibă rival în probele de spate, adjudecându-şi ieri şi proba de 100 m, după ce miercuri câştigase la 50 m. „Răzvan a câştigat detaşat, fără să forţeze, în timp ce Milian a coborât pentru prima oară în carieră sub un minut la 100 m spate”, a declarat antrenoarea celor doi sportivi, Gina Handrea. CS Farul Constanţa a avut trei sportivi în finala de la 100 m spate: Florea a câştigat, Alin Milian s-a clasat pe locul 5, iar Mihai Spălăţelu, încă junior, a ocupat locul 7. Acelaşi Spălăţelu, sportiv antrenat de Anca Buzbuchi, a ocupat locul 8 în finala probei de 800 m liber, în timp ce Andra Singuran s-a clasat pe locul 6 la 1.500 m liber. Tot ieri, farista Emma Malcomete s-a retras din competiţie, fiind bolnavă. Competiţia de la Piteşti programează astăzi probele de 50m bras, 200 m liber, 200 m fluture, 800 m liber şi ştafeta 4 x 100 m liber.