Al patrulea meci consecutiv fără eșec pentru Viitorul Constanța

Al patrulea meci consecutiv fără eșec pentru Viitorul Constanța. Mircea Rednic: Normal că i-am certat la pauză

Sport 24 Ianuarie 2021 / 08:51 1211 accesări

Viitorul Constanța a încheiat al patrulea meci consecutiv fără eșec, după 1-1 în deplasare cu Universitatea Craiova, în etapa a 18-a.

Un nou meci bun făcut de constănțeni, care au controlat jocul în multe momente, dar au găsit, din păcate, numai o dată drumul spre plasa porții lui Pigliacelli.

Universitatea Craiova a deschis scorul în finalul primei reprize, prin fundaşul Paul Papp (45), cu călcâiul, în urma unui corner.

Replica formației Viitorul Constanța a venit rapid, la prima acțiune a reprizei secunde: Andrei Artean și-a continuat și în acest meci evoluția foarte bună din partida cu FCSB, iar în min.47 a reușit să egaleze cu o lovitură spectaculoasă cu capul, din plonjon, de la 10m, după o centrare a lui Dussaut.

Viitorul a irosit, alte două situații mari de a prelua conducerea, prin Gaztanaga și Mățan, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.

"Acum sunt mulțumit că am reușit să luăm un punct...

... Normal că i-am certat la pauză, cum să nu-i cert?
N-am avut în fața noastră o Craiova foarte bună și trebuia să profităm. Le-am cerut să arate orgoliul, ambiție.
Se vorbește despre plecare, despre echipa națională, dar așa nu poți”, a declarat Mircea Rednic, după meci, conform Digi Sport.

Universitatea Craiova (antrenor Corneliu Papură): Pigliacelli - Vlădoiu, Papp, M. Constantin, Bancu - Nistor (80 Căpățînă), Mateiu (46 Bic), Cicâldău - Cîmpanu (46 Cîmpanu), Mamut (46 Ivan), Ofosu (76 Vătăjelu). Rezerve: Popescu - Acka, Căpățînă, V. Constantin, Baiaram.

FC Viitorul (antrenor Mircea Rednic): Cojocaru - Benzar (46 Dussaut), Mladen, Ghiță, Boboc - Matei (46 Ciobanu), Artean, Babunski (46 Gaztanaga) - Ely (46 Mățan), Luckassen, Ganea (68 Pitu). Rezerve: Căbuz - Andronache, De Nooijer, Dobrosavlevici.

FC Viitorul e neînvinsă de patru meciuri, în care a întregistrat o victorie şi trei egaluri.
Universitatea câştigase în tur cu scorul de 4-1.
Universitatea Craiova a ajuns la cinci etape consecutive fără victorie, ultimele patru fiind egaluri.

Sursa: FC Viitorul, Digi Sport