Al treilea 3-0 consecutiv pentru CVM Tomis

Sport 09 Octombrie 2007 / 00:00 836 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa s-a impus fără emoţii şi în al doilea meci susţinut ieri la Dej cu formaţia locală Centrul Naţional CSS LAPI, joc disputat în devans şi contînd pentru etapa a doua din returul campionatului. Ca şi duminică seară, campionii au cîştigat din nou cu 3-0, pe seturi 25-21, 25-16 şi 25-10. Antrenorii Stelio De Rocco şi Massimiliano Giaccardi au schimbat integral formula de echipă utilizată sîmbătă, la Cluj, titulari fiind ceilalţi şapte jucători din lot: Ilieş - Yankov, Began, May, Daivison, Voinea şi libero Mihăilă. Erkan a fost şi el introdus pentru cîteva blocaje, iar în ultimul set, Ivkovic a jucat în locul lui Began. Pentru a se menţine în formă, rezervele de ieri au efectuat şi un scurt antrenament după meciul de aseară! Astăzi, voleibaliştii constănţeni au zi de pauză, urmînd să se antreneze într-o sală din Cluj. Tomis va pleca spre Constanţa miercuri seară, după al treilea meci în devans pe care îl vor disputa la Dej, cel cu Unirea, contînd pentru etapa a 21-a din Divizia A1 la volei masculin.

Dacă Tomis şi Dinamo vor debuta în ediţia 2007-2008 a Cupei CEV pe 21 octombrie, în Finlanda, respectiv pe 20 octombrie, la Bucureşti, cu Dukla Liberec (Cehia), Steaua Bucureşti a jucat duminică seară manşa secundă din primul tur al Cupei Challenge. După ce a învins în tur cu 3-2, Steaua s-a impus şi în deplasare, cu 3-1, în disputa cu formaţia JPM Brno (Cehia). În turul al doilea al Cupei Challenge, Steaua va întîlni formaţia belgiană Aquacare Halen, pe 20/21 octombrie şi 27 octombrie. În aceeaşi fază a competiţiei va participa şi formaţia VCM Piatra Neamţ, care va întîlni echipa slovenă Salonit Anhovo Kanal, pe 20 şi 27/28 octombrie.