Al treilea aur pentru biatlonista Daria Domraceva

Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci

Sport 18 Februarie 2014 / 00:00 756 accesări

Ieri, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, au fost decernate doar cinci titluri, pentru că două probe au fost amânate pentru astăzi: cea de biatlon 15 km masculin cu start în masă şi cea de snowboardcross masculin.

Biatlonista Daria Domraceva, din Belarus, este până acum eroina JO 2014, după ce a obţinut al treilea titlu olimpic individual la această ediţie. Ieri, ea s-a impus şi în proba cu start în bloc (12,5 km), după ce câştigase anterior la urmărire şi în proba individuală. Medalia de argint i-a revenit cehoaicei Gabriela Soukalova, care a avut o întârziere de 20,2 secunde, iar bronzul a fost câştigat de norvegianca Tiril Eckhoff, la 27,3 secunde.

În proba masculină de bob două persoane, cel mai bun timp l-a reuşit echipajul Rusia 1 (Aleksandr Zubkov şi Aleksei Voevoda), urmat de Elveţia 1 (Beat Hefti şi Alex Baumann), la 66 de sutimi, şi de SUA 1 (Steven Holcomb şi Steven Langton), la 88 de sutimi.

La patinaj artistic, proba de dans, programul liber, americanii Meryl Davis şi Charlie White, care erau campioni mondiali, au acumulat 195,52 puncte, devenind campioni olimpici. Medalia de argint a revenit canadienilor Tessa Virtue şi Scott Moir (190,99p), campionii olimpici din 2010 de la Vancouver, în timp ce bronzul a fost cucerit de ruşii Elena Ilinih şi Nikita Kaţalapov (183,48p).

La schi freestyle - sărituri s-a impus Anton Kuşnir (29 de ani, din Belarus), cu 134,50p, urmat de australianul David Morris (110,41p) şi de chinezul Zongyang Jia (95,06p).

În întrecerea masculină pe echipe la sărituri cu schiurile de la marea trambulină a câştigat Germania, urmată de Austria şi Japonia.

Aseară s-au decis şi finalistele turneului olimpic feminin de hochei pe gheaţă. În semifinale, echipa Statelor Unite ale Americii a învins Suedia cu 6-1, iar Canada a dispus de Elveţia cu 3-1. Finala dintre SUA şi Canada va avea loc joi.