Alexandru Barbu a ocupat locul 21 la slalom special

Jocurile Olimpice de la Soci

Sport 24 Februarie 2014 / 00:00 530 accesări

Sâmbătă şi duminică, în ultimele două zile ale Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, au evoluat şi cinci sportivi din România. Alexandru Barbu s-a clasat pe locul 21 în proba de slalom special din cadrul concursului de schi alpin, câştigată de austriacul Mario Matt, care a devenit, la 34 de ani şi 10 luni, cel mai în vârstă campion olimpic la schi alpin din istorie. Barbu, aflat pe locul 44 după prima manşă, a terminat la 10 secunde şi 82 de sutimi de învingător. Cursa a fost încheiată de numai 43 de sportivi dintre cei 77 aliniaţi la start!

La bob patru persoane, echipajul alcătuit din Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurenţiu Otavă şi Dănuţ Ion Moldovan a ocupat locul 24 după disputarea primelor trei manşe, ratând calificarea în finală (manşa a patra), unde au concurat doar primele 20 de echipaje. Titlul olimpic i-a revenit Rusiei, în componenţa Aleksandr Zubkov, Aleksei Negodailo, Dmitri Trunenkov şi Aleksei Voevoda.

Iată şi ceilalţi câştigători al aurului olimpic stabiliţi în ultimele două zile ale competiţiei: Snowboard, slalom paralel masculin - Vic Wild (Rusia); Snowboard, slalom paralel feminin - Julia Dujmovits (Austria); Schi fond, 30 km feminin cu start în bloc - Marit Bjoergen (Norvegia); Patinaj viteză, urmărire pe echipe feminin - Olanda (Marrit Leenstra, Jorien ter Mors, Charlotte Van Beek şi Irene Wust); Patinaj viteză, urmărire pe echipe masculin - Olanda (Sven Kramer, Jan Blokhuisen, Koen Verweij); Biatlon, ştafeta 4x7,5 km masculin - Rusia (Aleksei Volkov, Evgheni Ustiugov, Dmitri Malîşko, Anton Şipulin); Schi fond, 50 km masculin - Aleksandr Legkov (Rusia); Hochei pe gheaţă masculin - Canada.