Alonso pierde teren

Auto / Formula 1, GP Japonia

Sport 08 Octombrie 2012 / 00:00 366 accesări

Liderului clasamentului general nu i-a priit pauza de vară din Formula 1, Alonso abandonând în două din cele patru curse din această toamnă. Astfel că avantajul său în faţa campionului mondial en titre s-a redus la numai paru puncte după ce Sebastian Vettel s-a impus în Grand Prix-ul Japoniei. A fost o cursă dominată clar de german - aşa cum o făcea anul trecut - după ce Vettel a obţinut şi pole-position. Startul în cursă a fost catastrofal pentru spaniol, implicat într-un carambolaj care i-a adus abandonul, ca şi lui Rosberg, în timp ce Webber şi Grosjean au trecut pe la boxe, primul pentru a schimba partea din faţa a maşinii, al doilea pentru o penalizare, francezul fiind la a doua cursă în care-l scoate în decor pe Alonso! După ieşirea safety car de pe circuit Vettel a luat cursa pe cont propriu şi s-a impus fără probleme. Mai ales că principalul său adversar a fost... Felipe Massa, brazilianul terminând al doilea, reuşind să obţină un podium după mai bine de doi ani de zile! Pe ultima treaptă a podiumului a ajuns Kobayashi, japonezul reuşind o premieră istorică în faţa compatrioţilor săi! Pilotul de la Sauber a alergat excelent, ţinându-l la respect pe Button în ultimele tururi, atunci când englezul spera să mai urce încă o poziţie în clasament. Lupta pentru titlul mondial pare să devină o afacere în doi, în care s-ar putea amesteca şi Raikkonen, dacă finlandezul va câştiga vreo cursă sezonul acesta!

Clasamentul de la Suzuka: 1. S. Vettel (Red Bull) în 1h 28.56:242; 2. F. Massa (Ferrari) la 20:6; 3. K. Kobayashi (Sauber) la 24:5; 4. J. Button (McLaren-Mercedes); 5. L. Hamilton (McLaren-Mercedes); 6. K. Raikkonen (Lotus); 7. N. Hulkenberg (Force India); 8. P. Maldonado (Williams); 9. M. Webber (Red Bull); 10. D. Ricciardo (Toro Rosso).

Clasamente la zi - piloţi: 1. F. Alonso (Spania) 194p; 2. S. Vettel (Germania) 190p; 3. K. Raikkonen (Finlanda) 157p; 4. L. Hamilton (Anglia) 152p; 5.M. Webber (Australia) 134p; 6. J. Button (Anglia) 131p; 7. N. Rosberg (Germania) 93p; 8. R. Grosjean (Franţa) 82p; 9. F. Massa (Brazilia) 69p; 10. S. Perez (Mexic) 66p; 11. K. Kobayashi (Japonia) 50p; 12. Di Resta (Scoţia) 44p; 13. M. Schumacher (Germania) 43p; 14. N. Hulkenberg (Germania) 37p; 15. P. Maldonado (Venezuela) 33p; 16. B. Senna (Brazilia) 25p; 17. J. Vergne (Franţa) 8p; 18. D. Ricciardo (Australia) 7p.

Clasament echipe: 1. Red Bull 324p; 2. McLaren-Mercedes 283p; 3. Ferrari 263p; 4. Lotus-Renault 239p; 5. Mercedes AMG 136p; 6. Sauber 116p; 7. Force India 81p; 8. Williams 58p; 9. Toro Rosso 15p.