Alpha-Ştiinţa a câştigat ediţia a 20-a a Trofeului “Telegraf”

Eveniment 21 Februarie 2011 / 00:00 2502 accesări

Cortina a căzut sâmbătă, la Sala Sporturilor din Constanţa, peste a 20-a ediţie a Trofeului “Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din ţară rezervat veteranilor, competiţie organizată de cotidianul Telegraf, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa. Pentru prima oară în istoria turneului, mult râvnitul trofeu a fost cucerit de echipa Alpha-Ştiinţa, care s-a impus în marea finală, după prelungiri, scor 2-1, în confruntarea cu formaţia Capitol ’84. Scorul a fost deschis în prima repriză, în min. 14, de Adi Pitu (Alpha-Ştiinţa), printr-un şut de senzaţie, iar egalarea a fost reuşită de Marian Florea, în min. 31. Cum după cele 40 de minute regulamentare de joc scorul a fost egal, 1-1, s-a trecut la prelungiri. Iar în a doua repriză a prelungirilor, în min. 47, cu trei minute înaintea finalului, Cosmin Chirea a marcat golul victoriei, “înţepând” mingea pe lângă portarul Ender. A fost finală spectaculoasă, la care ambele formaţii au contribuit din plin, iar jucătorii celor două echipe merită felicitări pentru fair-play-ul de care au dat dovadă în ciuda tensiunii existente într-o finală. Iată şi cei 17 jucători înscrişi pe foaia de arbitraj a finalei de către noua deţinătoare a trofeului, cinci dintre ei, Adi Pitu, George Pitu, Mihăiţă Pitu, Constantin Dăileanu şi Florin Olteanu, fiind la al doilea succes consecutiv la Trofeul “Telegraf” după ce anul trecut au evoluat pentru Olimpic-Ştiinţa: Cătălin Rizan, Adi Pitu, George Pitu, Mihăiţă Pitu, Florin Olteanu, Constantin Dăileanu, Cosmin Chirea, Sorin Chivu, Marcel Abăluţă, Marius Panait, Claudiu Şoptelea, Carol Haim, Edmond Aschenderian, Florian Ion, Gică Mangalea, Adrian Brădeanu şi Vasile Marin.

Pe locul 3 la ediţia a 20-a s-a clasat Municipal, care a câştigat cu 8-4 întâlnirea cu Săgeata Stejaru, din finala mică. Mihai Guliu (Municipal) a punctat de şase ori, dar dubla lui Marinică Stanciu (Săgeata Stejaru) din finalul jocului a fost decisivă pentru stabilirea golgeterului turneului. Festivitatea de premiere a încheiat ediţia a 20-a, în cadrul acesteia, în afara celor patru premii speciale, fiind premiaţi şi arbitrii finalelor, Gabriel Georgescu şi Emilian Dache, de către Elena Frîncu, directorul DJST Constanţa, care a oferit şi un premiu special directorului turneului, Lucian Mănescu.

Sponsor al turneului: Restaurantul “Rustic”.

Parteneri: Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa.

REZULTATE

Sâmbătă, 19 februarie

finala mică: Municipal - Săgeata Stejaru 8-4 (Mihai Guliu 6, Şerban Toader, Marian Popa / Marinică Stanciu 2, Florian Costea, Costea Uda)

finala mare: Alpha-Ştiinţa - Capitol ’84 2-1 (Adi Pitu, Cosmin Chirea / Marian Florea)