Amical cu victorie pentru FC Farul

Fotbal / Liga a 2-a

Sport 27 Iulie 2015 / 00:00 2882 accesări

Pe o căldură insuportabilă, FC Farul Constanța a disputat, sâmbătă, primul meci amical din această vară, întâlnind, pe teren propriu, o formație din Liga a 3-a, Înainte Modelu. Constănțenii s-au impus cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate în prima repriză de către cei doi atacanți reveniți la Constanța, Adrian Pătulea, în min. 9, și Sorin Chițu, în min. 36. Cu această ocazie, în formația de pe litoral au debutat Daniel Barna și Mihai Nicorec, iar rolul de mijlocaș ofensiv i-a revenit veteranului Vasilică Cristocea, întors la Farul după cinci ani. „Este primul amical din această vară, cu o echipă total schimbată față de sezonul trecut. Sperăm să vină în continuare jucători valoroși și, de ce nu, să atacăm promovarea. Pătulea și Chițu au marcat, demonstrându-și încă o dată valoarea”, a spus secundul Ion Barbu.

Antrenorul principal Constantin Gache a început partida în următoarea formulă: Dinu - Meleandră, Fl. Pătrașcu, Topor, Barna - V. Ion - Plămadă, Nicorec, Cristocea - S. Chițu, Pătulea. După pauză, au fost folosiți jucătorii tineri, Erdal, Băjan, Suciu, Corcoveanu, Butoi, Muscă, Igiroșanu, Țăranu, Voinea, Claudiu Popa și Pîslaru, iar jocul Farului nu a mai avut aceeași consistență. „Din păcate, de mulți ne vom despărți în perioada următoare. Căutăm variante de a folosi jucătorii tineri pe benzile laterale”, a explicat Ion Barbu. Următoarea partidă de verificare pentru FC Farul este programată miercuri, la Tulcea, cu o altă echipă din Liga a 3-a, Delta Dobrogea Tulcea.