Ana Bogdan, eliminată în calificările turneului de la Madrid

05 Mai 2017 / 18:29 1729 accesări

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan, locul 111 în clasamentul WTA, a pierdut, vineri, scor (5)6-7, (0)6-7, meciul jucat cu Jennifer Brady (SUA, 76 WTA) în primul tur al calificărilor turneului de la Madrid, dotat cu premii în valoare totală de 5.439.350 de euro la feminin.

Partida dintre cele două sportive a durat două ore şi 18 minute. Ambele seturi i-au revenit sportivei din Statele Unite ale Americii la tiebreak. Primul set a avut parte de doar două greşeli pe serviciu, câte una de fiecare parte, în game-uri consecutive, iar primul act s-a încheiat la tiebreak, scor 7-6(5). Actul secund a avut parte de acelaşi scenariu, doar că, la tiebreak, Ana Bogdan nu a reuşit să facă niciun punct, astfel că setul s-a încheiat, scor 7-6(0), în favoarea sportivei americane.

Ana Bogdan a fost beneficiara unui wild card oferit de Ion Ţiriac, deţinătorul turneului de la Madrid, alături de alţi doi sportivi români: Sorana Cîrstea, locul 64 în clasamentul mondial, şi Marius Copil (109 ATP).

În turul următor al calificărilor, Jennifer Brady o va întâlni pe suedeza Johanna Larsson (28 de ani, 54 WTA)