Ancuța Bobocel a câștigat Semimaratorul București

14 Mai 2017 / 13:42 306 accesări

Atleta română Ancuța Bobocel a câștigat cursa feminină din cadrul Semimaratonului București, desfășurat duminică, în 1 h 12 min 17 sec pe distanța de 21,097 km, un nou record al cursei.

Pentru performanța sa, Bobocel a fost premiată de organizatori cu 1.500 de euro.

Pe locul secund s-a clasat Alemayehu Tejitu Siyum (Etiopia), 1 h 12 min 53 sec, premiată cu 1.200 euro, podiumul fiind completat de o altă româncă, Andreea Pîșcu, în 1 h 13 min 15 sec, recompensată cu 1.000 de euro. Roxana Bîrcă, sosită a patra, în 1 h 13 min 49 sec, a fost răsplătită cu 800 de euro pentru performanța sa.

La masculin, primii cinci clasați au fost atleți africani, din Etiopia și Kenya.

Peste 14.000 de alergători din 65 de țări s-au aliniat la startul curselor din cadrul celei de-a șasea ediții a Semimaratonului București, sâmbătă având loc cursele copiilor, adolescenților și cursa populară, iar duminică, întrecerile pe distanțele de 21,097 km individual, 10,548 km individual, precum și ștafeta de 3 persoane: 5,1 km+ 8 km+ 8 km.